7 yıl 4 aya kadar hapsi istenen gazeteci Hüsnü Mahalli'ye tahliye

Hüsnü Mahalli Telif hakkı DHA

Geçen ay tutuklanan ve hakkındaki iddianamede 7 yıl 4 aya kadar kadar hapsi istenen gazeteci Hüsnü Mahalli hakkında tahliye kararı verildi.

Dün açıklanan iddianamede, Mahalli için "cumhurbaşkanına hakaret" ve "kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret" suçlarından 1 yıl 4 aydan 7 yıl 4 aya kadar hapis cezası istendiği belirtilmişti.

İddianameyi kabul eden İstanbul 6. Asliye Ceza Mahkemesi, ardından Mahalli'nin tahliyesine karar verdi.

Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) haberine göre mahkeme, tahliye kararı için "kaçma ihtimalinin olmaması", "tutuklulukta kaldığı süre", "istenilen cezanın miktarı" ve "mağdur üzerinde baskı yapılması girişiminde bulunulmasının olanaksız olmasını" gerekçe gösterdi.

Mahalli'nin rahatsızlığı nedeniyle Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi altına alındığı biliniyordu.

Gazeteci Mahalli, Aralık ayında Halk TV'de katıldığı bir programdaki açıklamalarından dolayı, hakkındaki soruşturma kapsamında evinde gözaltına alınmıştı.

Mahalli daha sonra tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Tutuklama gerekçesi olarak, gazetecinin cumhurbaşkanı ve hükümet üyelerinin "terör örgütlerinin arkasında" olduğunu ima ettiği ve Suriye'de yaşanan olaylardan Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin sorumlu olduğunu söylediği iddia edilmişti.

İlgili Konular

İlgili haberler