Fitch kararı öncesi TL'de değer kaybı

Döviz bürosu Telif hakkı Reuters

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in bugün açıklaması beklenen Türkiye değerlendirmesi öncesi, Türk Lirası güne Amerikan doları ve Euro karşısında yüzde 1 değer kaybederek başladı.

Reuters, Türkiye'ye yatırım yapılabilir notu veren tek kurum olan Fitch'in akşam saatlerinde açıklaması beklenen değerlendirmede Türkiye'yi yatırım yapılamaz ülke seviyesine çekebileceğini belirtti.

Haftanın son işlem gününde Dolar/TL kuru 3,91 seviyesinin üzerini gördükten sonra 3,87'ye indi.

Euro ise güne 4,15'le başladı.

Yılbaşından bu yana ABD Doları karşısında yüzde 11'e yakın değer yitiren TL, en kötü performansı gösteren para birimi konumunda.

TL dün Başbakan Binali Yıldırım'ın OHAL'in devam edebileceğine dair açıklamalarının ardından değer kaybetmeye başlamıştı.

Reuters, "Yatırımcılar Türkiye'nin notunun 'çöp' (junk) seviyesine indirebileceği ihtimalini değerlendiriyor" yazdı.

'Çöp seviyesi' yatırım yapılamayacak kadar riskli anlamına geliyor. Düşük riskli varlıklara yatırım yapan emeklilik fonları gübü büyük uluslararası fonlar, en az iki kredi derecelendirme kurumundan 'yatırım yapılabilir seviye' notu olmadan, bir varlığa yatırım yapmıyor.

Fitch, Ağustos ayında Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin en düşük basamağı olan BBB- olarak açıklamıştı.

Fitch 19 Ağustos'taki açıklamasında Türkiye'nin not görünümünü ise 15 Temmuz'da darbe girişimi ve sonrasında yaşananlar nedeniyle "durağan"dan "negatif"e çevirmişti.

Negatif görünüm, kredi notunun 12 aylık vade içerisinde düşürülme olasılığına işaret ediyor.

Türk Lirası, Ocak ayının ilk 10 gününde Dolar karşısında yaklaşık yüzde 10 değer kaybetmiş ve kur 11 Ocak'ta 3.94'e çıkarak rekor kırmıştı.

Merkez Bankası'ndan gelen müdahalelerle kur 3.74 seviyelerine inmişti.

İlgili Konular

İlgili haberler