Çavuşoğlu: Yunanistan'ın kararı hukuki değil siyasi

Mevlüt Çavuşoğlu Telif hakkı AFP

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye'den kaçan sekiz askeri iade etmeyen Yunanistan'a tepki gösterdi. Çavuşoğlu, "Bu karar hukuki değil siyasi" dedi. Yunanistan hükümeti de Çavuşoğlu'nun açıklamasının ardından Yunan yargısının bağımsız olduğu mesajını verdi.

TRT Haber'in sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, "Bu karar iki ülke arasındaki ilişkileri ister istemez etkileyecektir" diye konuştu.

Çavuşoğlu ayrıca Yunanistan ile Türkiye arasındaki göçmenlere yönelik geri kabul anlaşmasının iptali de dahil gerekli adımların atılacağını açıkladı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da Yunanistan'ın kararını haksız ve yanlış olarak niteledi ve bunun iki ülke arasındaki ilişkilere büyük zarar verdiğini söyledi.

Bozdağ Twitter hesabından paylaştığı mesajında "Yunanistan adli mercilerinin verdiği bu haksız ve yanlış karar, hiçbir hukuki gerekçe ile izah edilemez düzeltilemez. Yunanistan'ın bu kararı, Türkiye-Yunanistan ilişkilerine tamiri oldukça güç ve çok uzun zaman alacak büyük bir zarar vermiştir" ifadelerini kullandı.

Yunanistan firari askerleri iade etmeme kararı aldı, Türkiye sert tepki gösterdi

Darbe girişimi sonrası Yunanistan'a kaçan askerler Times'a konuştu

Çavuşoğlu ayrıca şu ifadeleri kullandı:

"8 tane hain, darbeci. Cumhurbaşkanımızın hayatına kasteden 8 hain. Adi bir suçlu değil. Yunanistan darbeden çok çekti. Bunun hukuki bir karar olmadığını düşünüyoruz. Hangi anayasaya bakarsanız bakın, hangi yasaya bakarsanız bakın darbecilere ve teröristlere sahip çıkma diye bir şey yok. Onların adil bir şekilde yargılanması lazım. Yargılanabilmesi için de iade edilmesi gerekiyor. Yunanistan ile anlaşmamız var. Esasen Yunanistan'a gerekli bilgileri belgeleri delilleri her şeyi verdik.

"Tepkimizi gösteriyoruz. Uygulamada da göstereceğiz. Biz de neler yapacağız bunu değerlendiriyoruz.

"Teröristlere darbecilere hainlere destek çıkan ülkeye biz de olumlu bakamayız. Yunanistan'ın da bunu bilmesi lazım."

'Yunan yargısı bağımsız'

Yunan Kathimerini gazetesi ise internet sitesinde bir hükümet yetkilisinin açıklamasını yayınladı.

Adı açıklanmayan yetkili, Yunan yargısının bağımsız olduğunu söyledi.

Aynı yetkili, "Darbeciler Yunanistan'da hoş karşılanmaz. Yunanistan hükümeti ilk andan itibaren darbe girişimini güçlü bir biçimde kınadı. Yunanistan'da kuvvetler ayrılığı reddedilmez, bu tür hükümlerin sorumluluğu bağımsız Yunan yargısına aittir ve kararları bağlayıcıdır" dedi.

Yunanistan'da Yüksek Mahkeme sekiz firari askerin Türkiye'ye iade edilmesi talebini dün reddetmişti. Yunanistan Adalet Bakanı Stavros Kondonis "Hükümet, Yüksek Makeme'nin kararlarına saygı duyacak" demişti.

İkinci iade talebi

Öte yandan Adalet Bakanlığı, Yunanistan'a kaçan askerlere ilişkin ikinci iade talebi dosyasını da Yunanistan'a gönderdi.

Doğan Haber Ajansı, bu kişilerin kırmızı bültenle aranmasına yönelik olarak İnterpol'e yazı yazıldığını belirtti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine de İstanbul 12. Sulh Ceza Hakimliği tarafından 8 darbeci hakkında tutuklama kararı da çıkartıldı.