CHP Parti Meclisi üyesi Sera Kadıgil serbest bırakıldı

Sera Kadıgil Telif hakkı Facebook

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi üyesi Sera Kadıgil, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'a hakaret suçundan yargılandığı davada ifade vermek için geldiği İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde gözaltına alınmıştı.

Doğan Haber Ajansı (DHA), Kadigil'in avukatlar ve polis eşliğinde ifade vermek üzere beklediğini, ifadesini verdikten sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğünü belirtti.

DHA, Kadigil hakkında, Basın Suçları Bürosu savcılığı tarafından twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarda, "Cumhurbaşkanına hakaret" ve "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama" suçlarından soruşturma başlatıldığını da duyurdu.

CHP milletvekilleri Barış Yarkadaş, Selina Doğan ve Onursal Adıgüzel de Kadıdgil'e destek için adliyeye gitti. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada, gözaltının Sera Kadıgil'in attığı tweetlerle ilgili olduğunu söyledi.

Sera Kadıgil ise 6-7 yıl önce sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki bazı paylaşımları nedeniyle hakkında karalama kampanyası başlatıldığını söylemişti.

Akşam saatlerinde yeniden adliyeye götürülen Sera Kadıgil, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu'na çıkarıldı.

Soruşturmayı yürüten Savcı Umut Tepe tarafından sorgulanan Kadıgil'in ifadesi alındıktan sonra "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama" suçundan tutuklanması talep edildi.

Kadıgil, Nöbetçi İstanbul 6. Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi.

DHA'nın aktardığına göre CHP'li Parti Meclisi üyesi savcılığa verdiği ifadesinde, "Referandumda 'hayır' diyeceğimi açıkladım. Birçok televizyon programına katılarak neden 'hayır' denmesi gerektiğini açıkladım. Ayrıca bir video çektim. Bu video da sonra yaklaşık 4 milyon kişi tarafından izlendi. Bu nedenlerle geçmişte yapmış olduğum paylaşımlar gündeme getirildi" dedi.

2010 yılında attığı ezan sesine ilişkin tweeti sorulduğunda "O tarihte 25 yaşında üniversite tezi hazırlayan genç bir kızdım. Hiçbir siyasi görevim yoktu. Benim önceden oturduğum eve yakın bir noktada cami vardı. Bu camide yüksek sesle ezan okunuyordu. Ezan okuyan müezzin makama da uymadan kötü bir şekilde ezan okuyordu. Ezanı hakkıyla okuyamadığı için bu müezzini eleştiri mahiyette bir mesajdır" yanıtını verdi.

"Cumhurbaşkanı'na hakaret kastım yoktu"

Kadıgil, kimsenin dini inancına hakaret etme amacı olmadığını söylerken, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından TRT'de okunan darbe bildirisini sosyal medyadan paylaştığını darbe karşıtı bir insan olduğunu belirterek Cumhurbaşkanı'na hakaret kastı olmadığını anlattı.

Kadıgil, "Cümle bana ait değildir. TRT spikerinin okuduğu bildiriyi dinlerken siyasi görevim nedeniyle haber vermek amacıyla okunan metinden paylaştığım bir cümledir" diye konuştu.

Mahkeme, Kadıgil'in serbest bırakılmasına karar verdi.