Diyarbakır'da referandum için ortak deklarasyon

deklarasyon

Halkların Demokratik Partisi, Demokratik Toplum Kongresi, Halkların Demokratik Kongresi ve Tewgera Jinen Azad (Özgür Kadın Hareketi), altı sayfalık ortak bir deklarasyon hazırlayarak referandumda "Hayır" diyeceklerini duyurdular.

DBP Diyarbakır il binasında düzenlenen açıklamaya HDP milletvekilleri, parti yöneticileri, DBP ve TJA üyeleri katıldı.

Deklarasyonu okuyan Demokratik Bölgeler Partisi Eş Başkanı Kamuran Yüksek, Türkiye tarihinin en kritik döneminden geçtiğini, anayasa referandum süreci öncesi ve sonrası dahil önümüzdeki dönemin halkların geleceğini belirleyecek nitelikte olacağını söyledi.

"Kaynağı halkın kendisi olan hiçbir mücadele asla yenilmez" diyen Yüksek, siyasi yapılar ve kurumlar olarak, demokrasi mücadelesini güçlü bir şekilde yükseltme kararlılığı ve anayasa referandum sürecinde ortak tutumlarını deklare etmek üzere bir araya geldiklerini ifade etti.

'Toplumsal sorunların nedeni tekçi anayasalar'

Yüksek, başta Kürt sorunu olmak üzere, Türkiye'deki farklı topluluk ve inançların, kadın özgürlüğü, emek, ekoloji, demokrasi gibi bütün sorunların toplumsal mutabakata dayanmayan tekçi anayasalardan dolayı yaşandığını ifade etti.

Image caption DBP Diyarbakır İl Binasında düzenlenen açıklamaya HDP milletvekilleri, parti yöneticileri, DBP ve TJA üyeleri katıldı.

"Ülkede birçok etnik yapı, birçok inanç ve farklı kültürel yapılar olmasına rağmen, tek kimlik ve tek inanç yapısına dayalı anayasa oluşturulması, farklı kimliklerin bu teklik içinde eritilmeye çalışılması Kürt halkı gibi diğer tüm kimliklerin de kendini anayasalar içerisinde görememesine ve varlık sorununa yol açmıştır" tespitini aktaran Yüksek, toplumsal kesimlerin anayasa yapım süreçlerine katılım sorunu yaşadığını söyledi.

"90 yıldır ülkede yaşanan sorunların kaynağının cumhurbaşkanının yetkilerinin ne olduğuna indirgendiğini ifade eden Demokratik Bölgeler Partisi Eş Başkanı, "Kutuplaşmalar ve gerilimlerin nedeni cumhurbaşkanının yetkileriymiş gibi kişisel ve partisel istikbale dayalı bir anayasa sunulmaktadır" dedi.

Toplumun beklentisi doğrultusunda yeni bir demokratik anayasa yapabilme imkanı olduğunu kaydeden Yüksek, "Referandumda 'Hayır' çıkması gerçekten herkes için, tüm toplum için yararlı olacaktır. Böylelikle AKP-MHP ortaklığına dayalı merkeziyetçi, devletçi, tekçi, cinsiyetçi, milliyetçi bir anayasa yapımı engellenmiş olacaktır" dedi.

İlgili Konular