TSK: Rus uçağı kazaen Türk askerlerini vurdu, 3 şehit

Türk askeri konvoyu Telif hakkı Reuters
Image caption Türk askeri konvoyu

Türk Silahlı Kuvetleri, Rusya'ya ait bir savaş uçağının "Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesinde kazaen Türk askerlerini vurduğunu" açıkladı. 3 asker hayatını kaybetti, 11 asker yaralandı.

TSK'nın açıklamasında "Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesinde, 09 Şubat 2017 tarihinde saat 08:40 sularında, Rusya Federasyonuna ait bir savaş uçağı tarafından DEAŞ hedeflerine icra edilen hava harekatı esnasında, kazaen TSK unsurlarının olduğu bir binaya isabet eden bomba ile üç kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, biri ağır olmak üzere 11 kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır. Yaralı personelimiz tedavilerinin yapılması maksadıyla süratle hastaneye ulaştırılmıştır" denildi.

Türkiye ve Rusya olayı inceliyor.

Rusya, olaya "zayıf koordinasyonun yol açtığını" bildirdi.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, "Olay saldırılar sırasında koordinatlar konusunda Rus hava gücünün içindeki anlaşmazlıktan kaynaklandı" dedi.

Hükümet adına ise TBMM'de açıklama yapan Ekonomi Bakanı Zeybekci, "Hepimizi üzen bir vakadır. Savaş alanlarında böyle hataların olması, zayıf da olsa ihtimal dahilindedir." dedi.

Putin ve Gerasimov başsağlığı diledi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak "trajik olay" nedeniyle üzüntülerini iletti ve başsağlığı diledi.

Kremlin'den yapılan açıklamada, iki liderin "Suriye'de IŞİD savaşçılarına ve diğer radikal eğilimli örgütlere karşı askeri koordinasyonu artırmak" konusunda anlaştıkları belirtildi.

TSK daha sonra Rusya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valeriy Gerasimov'un da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'a üzüntülerini bildirerek başsağlığı dileklerinde bulunduğunu açıkladı.

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında düzenlenen operasyonlarda 8 Şubat tarihinde 5 Türk askeri hayatını kaybetmişti.

Doğan Haber Ajansı, 9 Şubat sabahı 5 askerin daha yaşamını yitirdiğini duyurmuştu.

İlgili Konular

İlgili haberler