Erdoğan 'Cumhurbaşkanlığı sistemi' eleştirilerine yanıt verdi

ERDOGAN Telif hakkı KAYHAN OZER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, anayasa değişikliğiyle ilgili yapılan eleştirilere yanıt verdi.

Erdoğan, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı tarafından (SETA) Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen, "Türkiye'de Siyasal Sistemin Dönüşümü ve Cumhurbaşkanlığı Sistemi Sempozyumu"nun açılışında yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanlığı sisteminin en büyük güvencesinin gerçek anlamda demokratik olması olduğunu söyledi ve ekledi:

"Bu sistemde milletimizin yarısından fazlasının teveccühüne mazhar olamayan hiç kimsenin ülkeyi yönetme ihtimali yoktur. Millete, milli iradeye hesap vermek zorunda olan hiçbir yöneticinin de cumhurbaşkanlığı sistemine karşı çıkanların öne sürdükleri yanlışlara sapma ihtimali olamaz. Milletin size gösterdiği yolu terk ederseniz, anında millet tarafından al aşağı edilirsiniz."

Anadolu Ajansı'nın (AA) haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, teoride parlamenter sistemin monarşi ve totalitarizme karşı verilen mücadelenin bir ürünü olduğunu belirterek, "Avrupa ülkelerine baktığımızda pek çoğunda kralların ve kraliçelerin bulunduğunu görüyoruz. Japonya gibi, Tayland gibi dünyanın başka yerlerinde de benzer durumlarla karşılaşılabiliyor. Tabii birileri hemen çıkıp 'Efendim bu monarklar semboliktir, aslında oralarda parlamenter demokrasi vardır' diyecektir. Devlet yönetim sisteminde bir aktör varsa bu hiçbir zaman sembolik olarak kalmaz. Bir ülkede kral varsa o kraldır, kraliçe varsa o kraliçedir. Bu taht, taç sahibi de öyle veya böyle ülkenin yönetiminde, idaresinde hak sahibidir, söz sahibidir. Sadece başkanlık veya cumhurbaşkanlığı sistemiyle yönetilen ülkelerde monarşi yoktur" diye konuştu.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şu anda cumhurbaşkanlığı sistemine karşı çıktıklarını ifade edenlerin de işin ruhunu öğrendiklerinde fikirlerini değiştireceklerine inanıyorum. Ama biz bir şeyi daha biliyoruz. Bugün 'hayır' diyenler, neye hayır dediklerinin farkında mı? Bakınız, kim 'hayır' diyor? PKK, 'hayır' diyor. Kim 'hayır' diyor? Kandil, 'hayır' diyor. Kim 'hayır' diyor? Bu ülkeyi bölmek, parçalamak isteyenler 'hayır' diyor. Kim 'hayır' diyor. Bayrağımıza karşı çıkanlar 'hayır' diyor. Kim 'hayır' diyor? Ne yazık ki bu ülkede, milli ve yerli olanlara karşı çıkanlar 'hayır' diyor."

Yıldırım: Hiçbir güç ülkeyi geriye götüremeyecek

Başbakan Binali Yıldırım da Antalya'da katıldığı toplu açılış töreninde anayasa değişikliğine değindi.

Türkiye'nin demokrasisi, istikrarı ve gelecek hedeflerini teminat altına alacak bir adımın arifesinde olunduğunu söyleyen Yıldırım, "Her daim umutla, kararlılıkla ileriye bakacağız. Cumhurbaşkanımızın onayıyla halk oylaması süreci başladı, inşallah 16 Nisan'da sandık başındayız. Daha güçlü bir Türkiye için adım adım yürüyoruz" dedi.

AA'nın bildirdiğine göre, Başbakan Yıldırım, ülkenin demokrasisi, istikrarı ve gelecek hedeflerini teminat altına alacak bir adımın arifesinde olunduğunu ifade etti.

Yıldırım ayrıca, anayasa değişikliğiyle artık hiçbir vesayetçi gücün ve çılgının ülkeyi geriye götüremeyeceğine işaret etti.

Kılıçdaroğlu: Hayır çıkacak, sağduyuya güveniyorum

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da referandumla ilgili anket yaptırmadıklarını ancak sonucun hayır olmasını beklediğini söyledi.

Parti genel merkezinde gazetecilerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu, "Referandumda 'hayır' çıkacak. Ben bu ülkenin sağ duyusuna güveniyorum" dedi

Paketin savunulacak bir tarafı olmadığını aktaran Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Her birimiz demokrasi paydasında, neden 'hayır' dediğimizi anlatmalıyız. Herkesin ayrı bir dili vardır, bizim ayrı bir dilimiz var ama ortak paydamız demokrasiyi savunmak. Ben de, onlar da savunuyor. Rahmetli Erbakan da, Türkeş de başkanlık sistemine karşıydı. Dolayısıyla çok değişik alanlarda herkes kendi cephesinden bir demokrasi paydası içinde 'hayır' diyebilir. Bir özel kampanyaya gerek yok."

Bahçeli: Gerilimi artıracak söylemlerden uzak durulmalı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli de referandum sürecine dair sağduyu çağrısı yaptı.

NTV'nin haberine göre, "Gerilimi artıracak söylemlerden uzak durulmalı" diyen Bahçeli, bazı söylemlerin telafisi güç olaylara neden olabileceğini belirtti.

Bahçeli, MHP'nin anayasa değişikliğini desteklemesinin nedeniyle ilgili olarak, "Türkiye'nin önündeki tıkacı kaldırıyoruz" diye konuştu.