Akademisyen-yazar Fikret Başkaya serbest bırakıldı

Fikret Başkaya Telif hakkı ozguruniversite.org

Ankara'da bu sabah düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 77 yaşındaki akademisyen ve yazar Fikret Başkaya, serbest bırakıldı.

Yazarın 1991 yılında kaleme aldığı 'Paradigmanın İflası' adlı kitabının da suç unsuru olarak gözaltı kararına gerekçe gösterildiği belirtiliyordu.

CHP milletvekili Barış Yarkadaş, Başkaya'nın serbest bırakıldığını Twitter üzerinden duyurdu.

Anadolu Ajansı (AA), Ankara'daki terörle mücadele ekiplerinin "PKK üyelerine düzenlenen operasyonda" 17 kişi hakkında gözaltı kararı olduğunu bildirmişti. Başkaya, bu sabah gözaltına alınan 10 şüpheliden birisiydi.

AA'nın haberine göre şüphelilere "örgüte maddi yardım ve yataklık, sosyal medyada örgüt propagandası yapmak" gibi suçlamalar yöneltiliyor.

Yarkadaş iki yıl önce geçirdiği bypass ameliyatı nedeniyle Başkaya'nın sağlık durumunun ciddiye alınması gerektiğini söylemişti.

Fikret Başkaya kimdir?

1940 doğumlu sol görüşlü akademisyen ve yazarın azgelişmişlik, emperyalizm ve kapitalizmden sosyalizme geçiş gibi konularda kitapları bulunuyor.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden sonra Paris ve Poitiers üniversitelerinde doktora öğrenimini tamamladı.

Başkaya Abant İzzet Baysal Üniversitesi İktisat Bölümü öğretim üyesi iken Paradigmanın İflası adlı kitabından ötürü Terörle Mücadele Yasası'na muhalefetten 20 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

2007 yılından bu yana Özgür Üniversite'nin başkanlığı görevini sürdürüyor.

İlgili Konular