Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na 'Man Adası' yanıtı: Yurt dışına giden tek kuruş para yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Telif hakkı Reuters

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yakınlarının Man Adası'ndaki bir şirkete milyonlarca dolar yolladığını iddia eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yanıt verdi. Erdoğan, "Bir tomar kağıdı sallayara, 'Dekontları da bunlar' dedi. Ne gazetecilere ne adli makamlara vermedi. İddia edildiği gibi yurt dışına giden tek kuruş yok. Mevcut şirketlerini satmaları sebebiyle onlara para geldi. Oraya da para gitmedi" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki "Orman Bakanlığı Toplu Açılış Töreni"nde konuşan Erdoğan, Kılıçdaroğlu'ndan, "bu zat" diye bahsetti.

Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun iddiası ile ilgili olarak, "Aslında ticaretle uğraşan birisi yurtiçinde de yurtdışında da şirket kurar, satar para havale eder, alır. Bu 5 isim asla o zikrettiği şirkete veya yere para göndermiş değil" diye konuştu ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Burada ismi geçen kardeşlerim, eniştem, dünürüm ve diğerleri, üst düzeyden zaten davalarını açacaklar ve hukuki olarak bu işin mücadelesini verip, yakasından bu adamın düşmeyecekler."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun dünkü sözlerinin "ilk iftira atışı" olmadığını, daha önce de kendisinin İsviçre'de hesapları olduğunu söylediğini hatırlattı.

Erdoğan, "İspata davet ettiğimdeyse belge gösteremeyip rezil oldu" dedi, konuşmasında ayrıca şu ifadeleri kullandı:

"Bir ara tsunami felaketinde toplanan paraların gönderilmediğini öne sürdü. Konuyla ilgili belgeler ortaya konunca, yine pişkinliğe vurup kulağının üzerine yattı.

"Bir başka zaman, o dönem bakan olan Hayati Yazıcı arkadaşımızın ÖSYM Başkanı'na mail gönderip 'Şu kişiyi üniversiteye yerleştirin' dediğini öne sürdü. Bu mailin de sahte olduğu ortaya çıktı. Çıkıp özür dahi dilemedi."

Kılıçdaroğlu'nun grup toplantısında okuduğu para transferleri
15-12-2011 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eniştesi Ziya İlgen 2,5 milyon dolar
15-12-2011 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kardeşi Mustafa Erdoğan 2,5 milyon dolar
26-12-2011 Ziya İlgen 1,25 milyon dolar
26-12-2011 Mustafa Erdoğan 1,25 milyon dolar
27-12-2011 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dünürü Osman Ketenci 1,25 milyon dolar
27-12-2011 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski Özel Kalem Müdürü Mustafa Gündoğan 1,25 milyon dolar
28-12-2011 Mustafa Gündoğan 250 bin dolar
28-12-2011 Osman Ketenci 1 milyon dolar
29-12-2011 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Ahmet Burak Erdoğan 1,45 milyon dolar
04-01-2012 Ahmet Burak Erdoğan 2,3 milyon dolar

'Belgeleri savcılığa ya da medyaya ver'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun gösterdiği belgeleri savcılığa vermesi ya da en azından medyaya vermesi çağrısını tekrarladı.

Erdoğan, " Bizim için önemli olan şahsımıza ve ailemize yapılan bu saldırının cevapsız kalmamasıdır. İfade edilen isimlerin çoğu, ticaretle uğraşan, şirketler kuran iş adamlarıdır. Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı değilken, Başbakan değilken de bu insanlar ticaretle uğraşıyor, milyonlarca liralık işler yapıyordu" dedi.

Gazeteci Savaş Ay'ın Kılıçdaroğlu'nun SSK Genel Müdürü olduğu dönemde hazırladığı bir dosya haberi sinevizyondan izleten Erdoğan sözlerini CHP Genel Başkanı aleyhinde yeni bir dava açacağını söyleyerek noktaladı.