Bozdağ'dan Suriye mesajı: Türkiye'nin bekası için büyük riskler alınacaktır

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ Telif hakkı DHA
Image caption Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) ve Bakanlar Kurulu'nun gündeminde, Suriye'nin batısındaki Afrin bölgesine yönelik olası askeri operasyon ve 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen ve 19 Ocak'ta sona erecek olan OHAL'in 6. kez uzatılması vardı. OHAL'in 3 ay daha uzatılacağını açıklayan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, "Türkiye'nin bekası için büyük riskler alınacaktır" dedi.

Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde TSİ 15:20'de başlayan MGK toplantısı yaklaşık 4,5 saat sürdü.

MGK, OHAL'in de 6. kez uzatılmasını tavsiye etti. Daha sonra toplanan Bakanlar Kurulu da bu kararı benimsedi, OHAL'in 3 ay daha uzatılmasına yönelik tezkere Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına gönderildi.

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, olası Afrin operasyonuyla ilgili olarak "Türkiye çok önemli tehdit ve risklerle karşı karşıya. Sınır güvenliği açısından çok kritik bir süreç. Bölgede olanlar güvenliğimizi tehdit ediyor" dedi.

Bozdağ, "Terörist ordu kurma çabaları açık olarak görülüyor. Gerekli bütün adımlar atılacaktır. Türkiye'nin bekası için büyük riskler alınacaktır" diye konuştu.

Türkiye'nin artık sabrının sonuna geldiğini vurgulayan Bozdağ, "söylediği ile yaptığı arasında çok çelişki olduğunu" belirttiği ABD'nin, PYD'ye desteğe derhal son vermesi gerektiğini kaydetti.

Bozdağ, "Teröristlere verilen silahlar hızla geri alınmalı" dedi.

MGK: Gereken adımlar derhal ve kararlılıkla atılacak

MGK toplantısı sonrası sonrası yayımlanan bildiride ise "Suriye'nin batısından ülkemize yöneltilen tehditlerin bertaraf edilmesi için gereken adımların derhal ve kararlılıkla atılacağı vurgulanmıştır" denildi.

Telif hakkı DHA
Image caption MGK (Arşiv)

Bildiri metni şöyle:

"Sınır emniyetimizi tahkim etmenin yanı sıra vatandaşlarımız ile bölge halkının can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla ilk aşamada Suriye'nin batısından ülkemize yöneltilen tehditlerin bertaraf edilmesi için gereken adımların derhal ve kararlılıkla atılacağı vurgulanmıştır.

"Türkiye'nin, sınırlarının hemen yanı başında bir terör koridoru oluşturulmasına ve bir terörist ordusu kurulmasına izin vermeyeceği, bu konuda gereken her türlü tedbirin alınacağı belirtilmiştir.

"Terör örgütlerinin ülkemize yönelik açık tehdidi söz konusu iken NATO çatısı altında ve ikili ilişkilerimizde müttefikimiz olan bir devletin, güvenliğimizi dikkate almadan teröristleri ortak ilan edip silahlandırması üzüntüyle karşılanmıştır. Suriye'de DEAŞ ile fiili mücadelenin büyük ölçüde tamamlanmış olması sebebiyle PKK/PYD-YPG terör örgütüne verilen silah, araç ve gereçlerin gecikmesizin toplanması gerektiği kuvvetle vurgulanmıştır.

"Müttefiklerimizinden barış için aynı ilkeli tutumu bekliyoruz."

Türkiye, Suriye'nin batısındaki Afrin bölgesine askeri operasyon düzenlemeye hazırlanıyor.

Hatay ve Kilis sınırına tank, top, zırhlı araç sevkiyatı Salı günü de sürdü.

Komando birliklerinin de Reyhanlı ve Hassa'ya ulaştığı belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Salı günü TBMM'de AKP Meclis Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, "İnşallah yarın öbür gün, kısa bir süre içinde Afrin ve Münbiç'ten başlayarak Suriye'deki diğer terör yuvalarını da birer birer dağıtacağız" demişti.

Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı savaşan ABD liderliğindeki koalisyon güçleri ise Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) komutası altında Suriye'nin kuzeyinde "Sınır Güvenlik Gücü" oluşturulacağını açıklamıştı.

Bu silahlı grubun büyük bölümünü, SDG'nin omurgası olan ve Türkiye'nin PKK'nın Suriye'deki uzantısı olarak gördüğü YPG oluşturacak.


İlgili Konular