Gülsuyu: Gerilimin arkasında ne var?

Başlıca gelişmeler

  • İstanbul Maltepe'ye bağlı Gülsuyu mahallesi bir süredir gergin.
  • Hasan Ferit Gedik adlı 21 yaşındaki mahalleli bir genç 29 Eylül'de silahlı saldırıda hayatını kaybetti.
  • Gedik'in hayatını kaybettiği olay mahalledeki gerilimin son halkasını oluşturuyor.
  • Mahalledeki gerilimin bölgede faaliyet yürüttüğü söylenen çete faaliyetlerinden kaynaklandığı iddiaları var.
  • İstanbul'un değerli bir bölgesinde konumlanmış bulunan Gülsuyu'nda olup bitenlerin kentsel dönüşüm planlarıyla ilgili olduğunu öne sürenler de var.
  • Hasan Ferit Gedik'in cenazesindeki yürüyüş sırasında maskeli ve uzun namlulu silah taşıyanların varlığı da ayrı bir tartışma konusu oldu.

Canlı

Son güncelleme 4 Ekim 2013

15:06

BBC Türkçe'nin canlı tartışma platformuna hoşgeldiniz.

İstanbul Maltepe'deki Gülsuyu mahallesi'nde son dönemde yaşanan gerilim hem basında, hem sosyal medyada tartışılıyor. Sorun geçen hafta TBMM gündemine de taşınmıştı.

BBC Türkçe, Gülsuyu'nda yaşananları taraflarıyla mercek altına alıyor.

 

15:15

Çocukluğunu, olayların yaşandığı bölgede geçiren, ortadaki gerilimi de başından itibaren takip eden gazeteci Ayça Söylemez yaşananları BBC Türkçe'ye yorumladı.

Söylemez, 'mahallelerde çetelerin eskiden beri var olduğunu' söylüyor:

"Benim de çocukluğumda tanık olduğum üzere, Kartal ve Maltepe ilçesindeki gecekondu mahallelerinde hem sosyalist partilerin örgütlenebildiği hem de mafyanın kendisine bir alan bulabildiği bir ortam hep var oldu. Tabii fakir ve işsiz gençlerin çokluğu da çetelerin bu ortamda 'iş görebilmesini' kolaylaştırdı."

15:17

Gülsuyu'nda olup bitenler tartışılırken, sıklıkla 'rant' kavramına atıfta bulunuluyor. Gazeteci Ayça Söylemez'e göre Gülsuyu'nda yaşanan gerilimle kentsel dönüşüm projeleri arasında bağ var.

Söylemez şunları söylüyor: "İstanbul'da Sulukule, Küçük Armutlu, Tarlabaşı, Diyarbakır'da Sur Mahallesi gibi Gülsuyu da çeperleri genişleyen kentin arazi rantı yüksek mahallelerinden biri, dolayısıyla kentsel dönüşüm için seçilen bir bölge. Böyle mahallelerde eğer örgütlü bir direniş de varsa, kısa sürede uyuşturucu ticaretinin merkezi haline 'getirilmesi' sistematik bir politika olarak karşımıza çıkıyor. Uyuşturucu ticaretinin, mahallelerdeki örgütlü direnişi kırmak ve mahalle sakinlerini buralardan kaçırmak için kullanılmasının yanı sıra polise istediği gibi operasyon düzenleme hakkını vermesi de bu ticaretin 'getirilerinden."

Bazı sol gruplarla çeteler arasındaki gerilimiyse şöyle yorumluyor Söylemez: "Örgütlü yapılar, mahallenin kendi içerisinde dönüştürülmesini isteyen, evlerinden kovularak kentin dışına sürülmeye karşı çıkan, denize nazır mahallelerinin villa-sitelerden oluşan lüks yerleşim yerlerine dönüştürülmesini istemeyen halka destek oluyor. O yüzden son yıllarda Gülsuyu'nda ve bunun gibi başka birçok mahallede uyuşturucu ticareti gibi mafya-çete faaliyetleri ayyuka çıktı, hiç olmadığı kadar görünür oldu. Çete faaliyetlerine karşı duran sosyalist örgütlerin parti binalarının basılması, örgütlü kişilerin silahlı saldırılara uğraması da aynı döneme denk geliyor."

Söylemez, silahlı saldırılar da dahil olmak üzere bu grupların faaliyetlerinin süreceğini tahmin ettiğini belirtiyor.

15:18

Gülsuyu Mahallesi'nin kanaat önderlerinden Niyazi Armutlu da, mahallede yaşananların kentsel dönüşüm planlarıyla ilgili görüşünde.

Armutlu, halkın huzursuz edilmeye çalışıldığını söylüyor ve 'bütün bunların tamamen kolluk kuvvtelirinin denetiminde yapıldığını' iddia ediyor.

Mahallede uzun süreden beri bir çeteleşme var. Eroin esrar, fuhuş gibi şeyleri mahalleye sokmaya çalışıyorlar. Daha çok meselenin özü kentsel dönüşüm. Mahalle istanbul'un balkonu sayılır. Uzun süredin, 93'ten beri girmeye çalışıyorlar. Özellikle büyük mütteahit firmalar. Normal koşullarla giremeyince, çeteleşmeye halkı huzursuz etmeye yöneliyorlar. Gülsuyu'ndaki halkın yüzde 40'ı taşındı mahalleden, evlerini kiraya verip başka yerlerde oturuyorlar. Herkes huzursuz. Ortaokul çocuklarına bile uyuşturucu dağıtılıyor. Bu tamamen kolluk kuvvetlerinin denetiminde yapılan bir şeydir. Böyle bir durum var. Buna karşı çıkanları sindirmeye çalışıyorlar''

15:27

Siz ne düşünüyorsunuz? Gülsuyu'nda yaşananların arkasında ne var? Tartışmamıza katılmak için linkteki sayfada bulunan adresleri kullanabilirsiniz.


Tartışmamıza Katılın

15:53

İçişleri Bakanı Güler'den Gülsuyu açıklaması:

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Van'da yaptığı açıklamada Gülsuyu'nda yaşananlara değindi.

Radikal gazetesi internet sitesinde yer alan habere göre Güler, Hasan Ferit Gedik'in cenazesinde görülen maskeli ve silahlı kişilerle ilgili olarak "Provokasyon hazırlığı vardı… O silahların niye hazırlandığını biliyoruz" dedi.

Gedik'in cenazesinin ideolojik amaca hizmet edilecek şekilde kullanılmak istendiğini belirten Güler, "Polisin müdahalesi sağlanacak, çok büyük olaylara neden olunacaktı. O silahların niye hazırlandığını biliyoruz. Ama hiçbir yasa dışı hareket cezasız kalmaz. Gereğini yapacağız" diye konuştu.

TWEET 15:56

@ErhanPaker - Erhan Paker, BBC Türkçe okuru

Bazı @bbcturkce okurları ise, Gülsuyu'nda yaşanan sorunların temelinde polisin daimi olarak orada bulunmamasının yattığı görüşünde.