İnternet yasasında değişiklik önerisi ne anlama geliyor?

Başlıca gelişmeler

  • 5651 sayılı internet yasasında değişiklik önerileri 126 maddelik torba yasa teklifi kapsamında gündeme geldi. Plan ve Bütçe Komisyonu'nun gündemindeki teklife göre başlıca değişiklik önerileri şöyle:
  • Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) 'özel hayatın gizliliğinin ihlali' gerekçesiyle hakim yetkisi tanınıyor. Başka deyişle bu kurumlar, doğrudan internet içeriğine erişim engellemesi yapabilecek.
  • Tasarı ile erişim engelleme kararlarının verilebileceği haller de genişletiliyor. İnternet ortamında yapılan yayın içeriğinde 'özel hayatın gizliliğinin ihlali' olduğu iddiasıyla gerçek veya tüzel kişiler mahkeme yerine doğrudan TİB'e başvurabilecek ve 24 saat içinde site erişime kapattırılabilecek.
  • Erişim Sağlayıcıları Birliği oluşturuluyor. Telekomünikasyon firmaları gibi tüm servis sağlayıcılarının bu birliğe üye olması da zorunlu tutuluyor. Üyeler, internette içerikleri kullananlar hakkındaki erişim kayıtlarını 2 yıla kadar saklamakla yükümlü olacak. Özel hayatın gizliliği hükmü altında gelecek herhangi bir talebi 4 saat içinde yerine getirmek zorunda kalacak. Kararı uygulamayanlar hakkında işlem yapılabilecek.
  • Yasa taslağı ile artık erişim engelleme kararları, IP ve URL üzerinden alınabilecek. Başka deyişle video paylaşım siteleri veya blog sitelerinin yalnızca belli bir bölümü ya da sayfası engellenebilecek, ayrıca DNS değiştirerek erişime engelli sitelere giriş mümkün olmayacak.

Canlı

Son güncelleme 14 Ocak 2014

Bu canlı yayın sayfasında güncellemeler şu anda durdurulmuştur.