Avrupa Parlamentosu'nda yeni dönem başladı

Geçen ayki seçimlerin ardından Avrupa Parlamentosu'nda beş yıllık yeni dönem Strasbourg'da bugün başladı.

Avrupa Parlamentosu'nun 736 üyesinin yerine getirdiği ilk görev ise parlamentonun yeni başkanını seçmek oldu.

Bu göreve Polonya'nın eski başbakanı Jerzy Buzek seçildi.

Parlamento, Avrupa Komisyonu başkanı Jose Manuel Barroso'nun bu göreve yeniden atanması için yapılacak oylamayı ise en az iki aylığına erteleyecek.

Yeni parlamento yapısının içinde Haziran'daki seçimlerde oylarını artıran ve aralarında aşırı sağ İngiliz Ulusal Partisi'nin (BNP) de yer aldığı sağ kanat partilerin grupları da yer alıyor.

Haberciler, İngiliz merkez partilerinden Avrupa Parlamentosu'na giren diğer üyelerin BNP'li vekillerle nasıl bir ilişki kuracaklarının açıklığa kavuşmadığını belirtiyor.

BNP'nin Avrupa'nın diğer ülkelerinden Avrupa Parlamentosu'na giren diğer aşırı sağ partilerin milletvekilleri ile yeni bir blok oluşturup oluşturmayacağı da bilinmiyor.

Macaristan'dan Jobbik partisi, Fransa'dan Ulusal Cephe, Belçika'dan Flaman Menfaati (Vlaams Belang), Bulgaristan'dan Ataka (Hücum), Danimarka'dan Halk Partisi ve Hollanda'dan Özgürlük Partisi de Avrupa Parlamentosu'na temsilci yollamayı başaran diğer aşırı sağ partiler arasında yer alıyor.

Haziran ayındaki Avrupa Parlamentosu seçimi, Avrupa genelinde merkez sağ partilerinin açık bir zaferi ile noktalanmıştı.

Avrupa Muhafazakarlar ve Reformcular Grubu'nu oluşturmayı hedefleyen İngiliz Muhafazakar Parti'den 25 vekilin Avrupa Halk Partisi'nden (EPP) ayrılmış olmasına rağmen, 264 sandalye ile EPP halen parlamentodaki en güçlü blok konumunda bulunuyor.

Merkez solda yer alan Avrupa Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı (PASDE) ise 183 parlamenter ile ikinci sırada yer alırken, Avrupa Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE) üçüncü en büyük blok konumunda yer alıyor.