Irak'a sürpriz ziyaret

ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Irak'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.

Image caption Gates'in Mesud Barzani ile de görüşmesi bekleniyor

Robert Gates'in ziyaretinin gündeminde Irak'taki ABD güçlerinin yeni rolü, ülkenin farklı etnik ve dini grupları arasında uzlaşma çabaları ve Irak'a silah satışı var.

Gates'in Irak Başbakanı Nuri El Maliki ve Savunma Bakanı Abdülkadir Cesim'le görüşmesi bekleniyor.

ABD Savunma Bakanı'nın Bağdat temasları sırasında, muharip ABD birliklerinin Irak ordusunu eğitmeye odaklı yeni rolüne ne ölçüde uyum sağladığını birinci elden görmeye çalışacağı kaydedildi.

Görüşmelerde ele alınması beklenen konulardan biri de, ABD güçlerinin 2011'in sonunda çekilmesinin ardından, Bağdat'ın komşu ülkelerden yönelebilecek tehditlere karşı satın almak istediği F-16 savaş uçakları.

Irak ordusu, ilk etapta bu yıl 18 uçaklık bir filo almak istiyor. 2020'ye kadar da uçak sayısının 96'ya kadar çıkarılması hedefleniyor.

Amerikalı üst düzey bir savunma yetkilisi Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, Gates'in Kürtler ve Araplar arasında toprak ve petrol kaynaklarının paylaşımı konularındaki görüş ayrılıklarının giderilmesine yardımcı olmaya çalışacağını belirtti.

Robert Gates'in ziyareti sırasında, Şii ve Sünni Araplarla Kürtlere ABD birlikleri ülkedeyken, görüş ayrılıklarını giderme çağrısında bulunacağı belirtiliyor.

Gates'in Bağdat'taki temaslarından sonra özerk Kürt bölgesine geçmesi ve Kürt yönetimi lideri Mesud Barzani ile bir görüşme yapması bekleniyor.