İngiliz hükümetine işkence davası

İngiltere'de insan hakları eylemcileri, CIA'in olağanüstü nakil olarak bilinen uygulamasında İngiliz hükümetinin oynadığı iddia edilen rolün açıklanması için mahkemeye gitti.

Image caption İngiltere iki uçağın Diego Garcia'ya indiğini kabul etmişti

Reprieve adlı insan hakları kuruluşu, davayı geçen yıl Guantanamo Üssü'nden salıverilen İkbal Madni adına açıyor.

11 Ocak 2002'de Endonezya'da yakalandıktan sonra Mısır'a götürüldüğünü ve burada işkence gördüğünü savunan Madni, kendisini bu ülkeye götüren uçağın Hint Okyanusu'ndaki İngiliz toprağı Diego Garcia'da yakıt ikmali yaptığını savunuyordu.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı işkenceyi kınadığını belirtmekle birlikte, bakan David Miliband, geçen yıl Diego Garcia'nın olağanüstü nakil uçuşlarında kullanıldığını itiraf etmişti.

Ancak hükümet, şu ana dek bu uçuşlarla ilgili ne ölçüde bilgi sahibi oldunu açıklamayı reddetmişti.

Reprieve'in açtığı davada, Guantanamo'da altı yıl geçiren İkbal Madni'nin içinde bulunduğu uçakla ilgili İngiliz hükümetinin elindeki bilgilerin açıklanması isteniyor.

Uçakta sıkıca zincirlendiğini ve bir tahta sandığın içinde oturmaya zorlandığını söyleyen Medni BBC'ye yaptığı açıklamada, "Bana 'Usame Bin Laden'in tanıyor musun? Afganistan'a gittin mi? Richard Reid'i tanıyor musun? Gelecekte planlanan saldırılarla ilgili birşeyler biliyor musun?' gibi sorular sordular" demişti.

Madni ayrıca ABD'li bir sorgucunun kendisine sorulmak üzere bazı sorular yazdığını, pekçok kez elektrikle işkence yapıldığını ve ilaç katılmış çay içmeye zorlandığını söyemişti.

Reprieve'den Clive Stafford Smith de BBC'ye yaptığı açıklamada, "Diego Garcia İngiliz toprağıdır. Oradan ve orada ne olduğundan biz sorumluyuz. Amerikalılar bize neler yaptıklarını açıklamalıydı. Diğego Garcia'da suç işlenmesini önlemek gibi bir sorumluluğumuz bulunuyor." dedi.

Smith ayrıca, özellikle Tony Blair'ın başbakanlığı döneminde İngiltere'nin neler yaşandığını bildiği halde, pek çok kez deve kuşu gibi gömdüğünü iddia etti.