Çin idam cezası uygulamasını azaltıyor

Çin'de infaz
Image caption Çin idam cezalarının infazını azalttığını söylüyor

Çin, idam cezası uygulamasını azalttığını açıkladı.

Pekin'de bu tür davaları değerlendiren Yüksek Halk Mahkemesi, idam cezasının sadece çok ciddi ve özel durumlarda uygulanması gerektiğine hükmetti.

Bölge muhabirleri, bu kararla, bundan böyle daha fazla sayıda idam kararının bozulabileceğini söylüyor.

Mahkeme başkan yardımcısı Zhang Jun, China Daily gazetesine verdiği demeçte, ileride daha fazla sayıda idam cezası kararını askıya almayı düşündüklerini söyledi.

Zhang Jun, "Mevcut duruma ve sosyal güvenlik koşullarına bakıldığında idam cezasını kaldırmak mümkün olmadığından, idam cezasının nasıl uygulandığının adli makamlar tarafından sıkı takibi, önemli bir çabadır" diye konuştu.

Pekin yönetimi, bundan iki yıl önce Yüksek Mahkeme'ye, daha alt mahkemelerin aldığı idam kararlarını gözden geçirme yetkisini vermişti.

Bu sayede çok sayıda infaz kararı durduruldu.

Çin, dünyada en çok kişinin idam edildiği ülke olması dolayısıyla uluslararası toplumun eleştirileriyle karşı karşıya.

Çin infaz rakamlarını ilan etmese de, Yüksek Mahkeme'ye idam cezası kararlarını denetleme yetkisinin verildiği 2007 yılında Çin basınında infazların "son 10 yılın en düşük seviyesine gerilediği" bilgisine yer verilmişti.

Uluslararası Af Örgütü'nün verilerine göre Çin'de 2008 yılında 1718 kişi idam edildi ki bu rakam dünya toplamının yüzde 72'sine denk düşüyor.

Çin'de vergi yolsuzluğu ve zimmete para geçirme gibi şiddete dayalı olmayanlar dahil yaklaşık 60 suç için idam cezası talep edilebiliyor.