Barzani yeniden seçildi

Irak'ın Kürdistan özerk bölgesinde hafta sonunda yapılan genel seçimde iktidar partileri parlamento çoğunluğunu korumayı başardı.

Image caption Mesud Barzani ve Celal Talabani

Parlamento ve başkanlık seçimi sonuçlarına ilişkin resmi açıklama özerk bölgenin başkenti Erbil'de yapıldı. Buna göre bölgede, başkanlık seçiminde Mesud Barzani oyların yüzde 69,6'sını aldı. Barzani böylece yeniden Kürdistan özerk bölgesinin lideri seçildi. Parlamento seçiminde ise Mesud Barzani'nin lideri olduğu Kürdistan Demokratik Partisi ile Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin oluşturduğu ittifak, oyların yüzde 57'sini aldı. Bu iki parti Kuzey Irak'ta iktidarı zaten ellerinde bulundurmaktaydı.

Kuzey Irak'ta ilk 'ciddi muhalefet'

Seçim sonucunda bölgesel yönetimde reform yanlısı muhalif hareket Değişim Listesi ise sürpriz bir çıkış yakalayarak yüzde 23,8 oy elde etmeyi başardı. Muhalefetin performansının beklenenin üzerinde olduğu belirtiliyor. Ancak muhalif partiler seçimde usulsüzlük yapıldığını ve aldıkları oyun aslında daha yüksek olduğunu iddia ediyor. Londra'da bir üniversitede çalışan profesör Kemal Miraudli, başkanlık seçiminde Barzani'nin en yakın rakibiydi. Miraudli'nin aldığı oy oranı ise yüzde 25,32 olarak açıklandı. Muhalif siyasetçi Noşervan Mustafa liderliğindeki Değişim Listesi de parlamento seçiminde yüzde 23,57 oy aldı. Solcu ve İslamcı Hizmet ve Reform Grubu ise yüzde 12,8 oy almayı başardı. Irak'ta Kürdistan Parlamentosu'nda 111 sandalye bulunuyor. Kürt bölgesinde kayıtlı yaklaşık 2,5 milyon seçmenin yüzde 80'i sandık başına gitti. Seçim, Kürt yöneticiler ve Bağdat yönetimi arasında bir süredir yaşanan siyasi gerilim ile aynı döneme denk geldi. İki taraf arasındaki gerilimin nedeni ise petrol ve doğalgaz gelirlerinin dağılım ile anayasal statü üzerinde tartışmaların devam ettiği bölgeler.