Nijerya'da militanlar orduya direniyor

Nijerya ordusu, ülkenin kuzeyinde hafta sonu başlayan ve 150'den fazla kişinin ölümüne neden olan şiddet olaylarına son vermeye çalışıyor.

Image caption Haftasonundan bu yana devam eden saldırılarda 100'den fazla kişi hayatını kaybetti

Kuzeydeki Maiduguri kentinde İslamcı militanlara yönelik operasyon devam ederken, kentte iyi silahlanmış yüzlerce militanın güçlü şekilde direndiği belirtiliyor. Polis güçleri ayrıca kentte bir binaya baskın düzenleyerek, militanların rehin tuttuğu 100'den fazla kadın ve çocuğu kurtardı.

Bu kişilerden bazıları BBC'ye, altı gündür sadece hurma ve suyla beslendiklerini anlattı.

Nijerya ordusundan yapılan açıklamada, kentte bin kadar İslamcının saklandığının sanıldığı belirtildi.

Ordu, radikal islamcıların karargah olarak kullandığı Maiduguri kentini dün gece boyunca topçu ateşine tuttu.

Nijerya'da olaylar Pazar günü başlamıştı

Nijerya'da olaylar Pazar günü Bauçi eyaletinde, Boko Haram adlı radikal İslamcı grubun, kamu binalarına saldırısıyla başlamıştı.

Daha sonra üç kente daha yayılan silahlı, el bombalı saldırılarda kiliseler de hedef alındı.

Ordunun bölgeye sevk edilmesiyle geri çekilmeye başlayan militanlar, kaleleri olarak bilinen Maiduguri kentinde, liderleri Muhammed Yusuf'un evi çevresinde mevzilenmiş durumda.

Ordu yetkilileri, askerlerin İslamcı gruba mensup militanların evlerine ve saklandıkları düşünülen camilere baskınlar düzenlediklerini söylüyor.

Hafta sonu çatışmaları başlatan saldırıyı düzenleyen militanların lideri Muhammed Yusuf, BBC'ye Batı tipi eğitime karşı olduklarını söyledi.

Batı tipi eğitim ve mevcut müfredatın Avrupalılar tarafından getirildiğini kaydeden Yusuf, bu eğitimin haram olduğunu ve insanların Allah'a inançlarını zedelediğini öne sürdü.

Yusuf, ''Bunu sadece biz değil, Müslüman alimler de söylüyor. Örneğin biz yağmurun Allah'ın rahmeti olduğuna inanırız, fakat bu eğitim buharlaşmanın sonucu olduğunu söylüyor. İnancımıza aykırı olan bir eğitimi redderiz. Ayrıca, Darwin'in teorisine de karşıyız.'' dedi.

Nijerya'nın kuzeyinde Şeriat hükümlerinin geçerli olduğu biliniyor ancak geçmişte El Kaide'ye bağlı gruplar bu bölgede herhangi bir saldırı düzenlememişlerdi.

150 milyon nüfuslu Nijerya'da, Müslümanlar ve Hıristiyanlar hemen hemen eşit oranda.

Zaman zaman çıkan şiddet olaylarına karşın iki kesimin genelde barış içinde bir arada yaşadıkları biliniyor.