İran'da anma törenine katılanlara müdahale

İran'da polis, tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası meydana gelen şiddet olaylarında ölenleri anmak üzere mezarlıkta toplanan birkaç yüz kişiyi dağıtmak için cop ve göz yaşartıcı gaz bombası kullandı.

Image caption Nida Ağa Sultan, öldürüldüğü sırada göstericileri kenardan izliyordu

Devlet televizyonunun haberinde çatışmanın seçim sonrası muhalif gösterilerin sembolü haline gelen Nida Ağa Sultan adlı genç kızın mezarı başında çıktığı aktarıldı.

Görgü tanıkları, muhalefet lideri Mir Hüseyin Musavi'nin de mezarlıktaki anma törenine katılmak istediği fakat, polis tarafından geri çevrildiğini anlatıyorlar.

Mezarlıktaki olaylardan sonra Tahran'ın merkezinde ikinci bir grubun toplandığı ve yine olaylar yaşandığı haber veriliyor.

Görgü tanıkları Büyük Musalla meydanına toplanan yüzlerce kişinin polise karşı koyduğunu anlatıyorlar.

Gelen haberlere göre gözaltına alınanlar da var. Ancak ayrıntılı bilgiye ulaşılamıyor.

Kuşatma

Muhalefet liderleri Mir Hüseyin Musavi ve Mehdi Kerrubi aslında ölenlerin kırkı dolayısıyla Büyük Musalla'da bir anma töreni yapılması için İçişleri Bakanlığına başvurmuş ve izin istemişlerdi. Fakat bu talebin reddedildiği bildiriliyor.

İzin alınamayınca muhalif liderler ve onları izleyen yüzlerce kişi Nida Ağa Sultan'ın ve diğer ölenlerin aileleriyle mezarlıkta buluşacaklarını söylemişlerdi.

Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre, Mir Hüseyin Musavi'nin çevresi mezarlığa gelişinden kısa süre sonra polis tarafından kuşatıldı ve mezarlıktan çıkarılarak arabasına bindirildi.

Daha sonra kalabalığın Ahmedinejad karşıtı sloganlar atarak, polise taşlar fırlattığı ve polisin de coplar ve göz yaşartıcı bombalarla yanıt verdiği bildiriliyor.

Bir görgü tanığı mezarlıkta 3 bin kadar kişi toplandığını söyledi.

Kısa süre sonra yüzlerce göstericininin bu kez Büyük Musalla'da toplandığı haberleri geldi. Polis burada da müdahele etti. Göstericilerin bazıları çöp kutularını ateşe vererek direnişe geçti.

Tartışmalı seçim

Muhalefet, 12 Haziran'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, sonuçların Mahmud Ahmedinejad lehine değiştirildiğini öne sürüyor. Seçim sonuçlarına gösterilen tepki İran'da 1979 İslam Devrimi'nden bu yana görülen en kitlesel gösterilere yol açmış, İranlı yetkililer, 12 Haziran seçimleri ardından ölenlerin kırkında tören düzenlenmesini yasaklamıştı. İranlı muhalefet liderleri ise cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından meydana gelen şiddet olaylarında ölenleri anma konusundaki yasağı deleceklerini açıklamışlardı. Ölenler arasında, 20 Haziran günü muhalif bir gösteri sırasında göğsünden kurşunla vurulan ve ölüm anı kameralara kaydedilen Nida Ağa Sultan da vardı. Aynı gün ölen 10 kişiden biri olan 27 yaşındaki Nida, gösteriyi, yürüyüş kortejinin yanından izliyordu. Ölüm anının kaydedildiği videonun Internet sayfalarına yüklenmesi ile birlikte muhalif hareketin sembollerinden biri haline gelmişti. İranlı yetkililer, muhalefetin devam eden şikâyet ve çağrıları sonrası tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında gözaltına alınan ve Evin hapishanesinde tutulan 140 muhalefet taraftarını kefaletle serbest bırakmıştı. Tutuklanan muhalif göstericilere uygulanan muamele bazı hükümet yanlıları tarafından dahi sert bir şekilde eleştiriliyor.

İlgili haberler