Nijerya'da militanlar 'yenildi'

Nijerya'da ordu, beş gün süren ve yüzlerce kişinin öldüğünün haber verildiği çatışmaların ardından radikal İslamcı bir grubun karargâhını yerle bir ettiğini açıkladı.

Image caption Haftasonundan bu yana devam eden saldırılarda 100'den fazla kişi hayatını kaybetti

Bir gazeteci, askerlerin kuzeydeki Maiduguri kentinin dış mahallelerindeki bir camide yer alan karargâhı hedef aldıklarını ve içeridekileri silahlarla taradıklarını söyledi.

Ülkedeki bir ajans adına çalışan muhabir, yüz ayrı ceset gördüğünü de bildirdi.

Nijerya ordu yetkilileri Boko Haram (Eğitim Haramdır) örgütünün komutasında iki numarada yer alan ismin de öldürüldüğünü açıkladı.

Açıklamaya göre, yüzlerce yandaşı ile beraber kaçtığı düşünülen örgütün lideri Muhammed Yusuf ise halen aranıyor.

Yetkililer, İslamcıların saklanmasına yardımcı olan herkesin ağır cezalara çarptırılacağını da açıkladı.

Nijerya'daki radikal İslamcı grubun pek çok üyesinin, ordunun sığındıkları bölgelere girmesi üzerine, kuzeydeki Maiduguri kentinden kaçtıkları bildirilmişti.

'Örgüt yenildi'

Boko Haram (Eğitim Haramdır) adlı örgütün karargâhlarına baskı düzenleyen ordu, operasyonlara sert direniş gösteren militanlar karşısında üstünlüğü ele geçirdiğini söylüyor.

Son saldırı öncesinde, askeri operasyonlara 1,000 kadar ek asker katılmıştı.

Daha önce gelen haberlerde, militanların sivilleri kalkan olarak kullandıkları ve ordu karşısında saldırı inisiyatifini ellerinde bulundurdukları yönündeydi.

Yerel yetkili makamlar, çatışmaların bir evresinde İslamcı militanların kentteki altı ilçenin kontrolünü ele geçirdiklerini açıklamıştı.

Nijerya'daki bir BBC muhabiri, hükümetin, militanların harekete geçirdiği desteğin düzeyi karşısında şaşkınlığa düştüklerini söylüyor.

Boko Haram örgütü liderleri, Batı tipi eğitime karşı savaştıklarını söylüyor.

Nijerya hükümetinin Batlı fikirlerle yozlaştığını savunan örgüt, ülkede Taleban tipi bir yönetim kurmak istiyor.

1,000 kadar silahlı militanın polis karakolları ve hükümet binalarına saldırılarıyla başlayan ve beş gün süren çatışmalarda yüzlerce kişinin öldüğü haber veriliyor.

Nijerya ordusundan yapılan açıklamada, kentte bin kadar İslamcının saklandığının sanıldığı belirtildi.

Ordu, radikal islamcıların karargah olarak kullandığı Maiduguri kentini dün de gece boyunca topçu ateşine tuttu.

Nijerya'da olaylar Pazar günü başlamıştı

Nijerya'da olaylar geçen Pazar günü Bauçi eyaletinde, Boko Haram adlı radikal İslamcı grubun, kamu binalarına saldırısıyla başlamıştı.

Daha sonra üç kente daha yayılan silahlı, el bombalı saldırılarda kiliseler de hedef alındı.

Ordu yetkilileri, askerlerin İslamcı gruba mensup militanların evlerine ve saklandıkları düşünülen camilere baskınlar düzenlediklerini söylüyor.

Hafta sonu çatışmaları başlatan saldırıyı düzenleyen militanların lideri Muhammed Yusuf, BBC'ye yaptığı açıklamada Batı tipi eğitime karşı olduklarını söylemişti.

Batı tipi eğitim ve mevcut müfredatın Avrupalılar tarafından getirildiğini kaydeden Yusuf, bu eğitimin haram olduğunu ve insanların Allah'a inançlarını zedelediğini öne sürdü.

Yusuf, ''Bunu sadece biz değil, Müslüman alimler de söylüyor. Örneğin biz yağmurun Allah'ın rahmeti olduğuna inanırız, fakat bu eğitim buharlaşmanın sonucu olduğunu söylüyor. İnancımıza aykırı olan bir eğitimi redderiz. Ayrıca, Darwin'in teorisine de karşıyız.'' dedi.

Nijerya'nın kuzeyinde Şeriat hükümlerinin geçerli olduğu biliniyor ancak geçmişte El Kaide'ye bağlı gruplar bu bölgede herhangi bir saldırı düzenlememişlerdi.

150 milyon nüfuslu Nijerya'da, Müslümanlar ve Hıristiyanlar hemen hemen eşit oranda.

Zaman zaman çıkan şiddet olaylarına karşın iki kesimin genelde barış içinde bir arada yaşadıkları biliniyor.