Taliban'dan Afgan seçimlerini boykot çağrısı

Taliban militanları
Image caption Taliban güçleri son haftalarda ülke genelinde saldırıları artırdı

Afganistan'daki Taliban güçleri, halkı 20 Ağustos'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerini boykot etmeye çağırdı.

Taliban'a ait bir internet sitesinde yayımlanan bildiride, seçimlere katılımın, kendi ifadeleriyle "işgalci Amerikalılara destek gösterisi olacağı" ifade edildi ve "Afgan vatandaşları nasıl olur da bunun tüm milli geleneklerine ters olmasına karşın Afganistan'a ait bir süreç olduğunu düşünür? Bu seçimler Amerikalılar tarafından düzenleniyor ve onlar tarafından finanse ediliyor" denildi.

Bildiride, halkın, oy kullanmak yerine, ülkeyi direniş ve kutsal savaş yoluyla özgür kılması gerektiği dile getirildi.

Bildiride ayrıca Taliban savaşçılarının seçim arifesinde düşman mevzilerine saldırılar düzenleyeceği ve oy kullanmak isteyen seçmenlerin durdurulacağı, yollara barikatlar kurulacağı vurgulandı.

Afganistan'da seçim öncesi şiddet olaylarında artış gözlenirken seçim günü güvenliğin nasıl sağlanacağı yolunda kaygılar da artıyor.

BBC'nin bölge muhabirleri, seçim öncesinde Taliban'ın ilk kez bu kadar ciddi bir mesaj verdiğine dikkat çekiyor, ancak bunun beklenmedik bir hareket olmadığını söylüyorlar.

Taliban, yabancı güçlerin ülkeden ayrılması ve genel seçimlerin boykot edilmesi yolundaki çağrıları geçmişte de yapmıştı.

Taliban'ın boykot çağrısı aynı zamanda Afgan hükümetinin seçimlerde güvenliğin sağlanması için kuzeybatıdaki Badghis eyaletinde Taliban isyancılarıyla ateşkese varmasını takip ediyor.

Taliban militanları bu açıklamayı daha sonra yalanlasa da bölge muhabirleri, bu durumu Taliban çatısı altında çok sayıda grubun faaliyet göstermesi ve isyan hareketinin karmaşık doğasıyla açıklıyor.

İngiliz ve Amerikan birlikleri Haziran ayında ülkenin güneyinde seçimlerin güvenli geçmesi için Taliban güçlerine yönelik bir taarruz başlatmıştı.

Seçimlerde mevcut cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin karşısında 40 kadar aday yarışıyor.

İlgili haberler