Suu Kyi davasında erteleme

Aung San Suu Kyi
Image caption Normal koşullarda Suu Kyi'nin ev hapsinin bitişine az bir süre kalmıştı

Birmanya'da muhalif lider Aung San Suu Kyi davasında karar mahkeme tarafından ertelendi.

Suu Kyi, davet etmediği Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı bir kişinin evinde kalmasına izin vererek ev hapsi kurallarını ihlal etmekle suçluyor.

Amerikalı John Yettaw, Suu Kyi'nin evinin önündeki gölü yüzerek geçip, evi gözetim altında bulunduran güvenlik güçlerini atlattıktan sonra muhalif liderin evine gitmişti.

Avrupa Birliği diplomatları BBC'ye yaptıkları açıklamada Rangoon'da yapılacak karar oturumunun 11 Ağustos'a kadar ertelendiğini söyledi.

Uluslararası düzeydeki tepkilere rağmen, mahkemenin Suu Kyi'nin suçlu olduğuna karar vermesi beklentisi hakim.

Suu Kyi, suçlu bulunması durumunda beş yıla kadar hapse mahkum olabilir.

Birmanyalı muhalif lideri ziyaret eden Yettaw, Suu Kyi'nin bir suikaste uğrayacağını tahmin ettiğini ve bunun için kendisini uyarmak istediğini söylemişti.

Suu Kyi'nin avukatları, müvekkillerinin Yettaw'ın eve girme olayı üzerinde bir kontrolü bulunmadığını, Yettaw'ın eve girmesini engelleme görevinin evi gözetleyen kolluk kuvvetlerine ait olduğunu söylüyor.

Avukatlar ayrıca, Suu Kyi'nin 25 yıl önce ilga edilen bir Anayasa maddesi uyarınca yargılandığını savunuyor.

Bazı gözlemcilere göre, Birmanya'da yönetimi elinde bulunduran cunta yönetiminin bu davayı, normal koşullarda ev hapsi sona erecek Suu Kyi'yi gözetim altında tutmanın bir aracı olarak kullanabilir.