Yeni Zelanda 'şaplak yasağı'nı oyluyor

Yeni Zelanda'da anne-babaların çocuklarına şaplak atmalarının adli bir suç olarak sayılıp sayılmayacağı bir referandumla halka soruluyor.

Image caption 'Tokat yasağı' Yeni Zelanda toplumunu böldü

"Şaplak yasağı" olarak bilinen ve 2007 yılında gündeme giren yasa, Yeni Zelanda kamuoyunu bölmüş, ülkede vatandaş girişimiyle başlatılan ilk posta yoluyla referandumuna yol açmıştı.

Referandum da, seçmenlere "Ebeveynlerin çocuklarının hatalarını düzeltmek için şaplak atması Yeni Zelanda'da ceza gerektiren bir suç olmalı mı?" diye soruluyor.

Yasayı destekleyenler, bu sayede çocuklara da yetişkinlerle aynı hakların verildiğini söylerken, karşı çıkanlar, bu yasa ile anne ve babaların suçlu haline getirildiğini savunuyor.

Posta yoluyla oy kullanma 21 Ağustos'a kadar sürecek.

Ancak, referandumun sonucu hükümet açısından bir bağlayıcılık taşımıyor.

Yasanın amacı ilk yürürlüğe girdiği dönemde, "aile içi disiplin" kavramıyla saldırıların meşrulaştırılmasını önlemek olarak belirtilmişti.

Pekçok kişi için bu yasa, Yeni Zelanda'da yüksek oranlara sahip çocuk istismarı ve cinayetlerin önlemenin bir yolu olarak görülüyordu.

Referandumda "Hayır" oyu için kampanya yürüten gruplar ise, bu yasa nedeniyle "iyi ailelerin gereksiz bir şekilde adli soruşturma ve kovuşturmaya uğradıklarını" savunuyor.