Nijerya'lı lider canlı yakalanmış

BBC Nijerya'da öldürülen şeriatçı liderin canlı yakalandığına ilişkin fotoğraflar ele geçirdi.

BBC'nin ele geçirdiği fotoğrafta Muhammed Yusuf askerler arasında elleri arkasından bağlı şekilde görülüyor.

Image caption Ordu islamcı lideri polise canlı teslim ettiklerini söylüyor

Muhammed Yusuf Geçen pazar günü ayaklanma başlatıp, günlerce güvenlik güçleriyle çatışan islamcı militanların lideriydi.

Çatışmalar boyunca 700 civarında kişi öldü. Günler boyunca sokaklarda kalan cesetler artık kaldırılmış durumda.

Ordu Boko Haram olarak anılan grubu yenilgiye uğrattığını söylüyor ancak grubun liderinin öldürülmüş olması tartışmalara neden oluyor.

Polis Muhammed Yusuf'un çatışmada öldürüldüğünü söylüyor; ordu ise islamcı lideri polise canlı teslim ettiklerini.

İnsan hakları savunucusu gruplar olayı yargısız infaz olarak niteliyor.

Muhammed Yusuf'un, örgütün üssü Mayduguri kentinde saklandığı yerde gözaltına alınarak askeri kışlaya götürüldüğü açıklanmıştı.

Eyalet yetkilileri, Yusuf'un kaçmaya çalışırken öldürüldüğünü öne sürdü.

Yusuf'un gözaltında bulunduğu sırada itiraflarda bulunduğu öne sürüldü, ancak bu itirafların içeriğine ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

Nijeryalı yetkililer ayrıca aralarında BBC muhabirinin de bulunduğu gazetecilere, Yusuf'un çok sayıda kurşun yarası bulunan cesedine ait görüntüler gösterildi.

BBC'nin Afrika editörlerinden Joseph Winter, Nijerya güvenlik güçlerinin acımasız yöntemleriyle ün yaptıklarını hatırlatarak, insan hakları örgütlerinin Nijerya güvenlik güçlerinin sıklıkla yargısız infazla suçladıklarını aktarıyor.

İnsan Hakları İzleme Örgüt Human Rights Watch'un Nijerya'daki yetkilileri, ''yargısız bir infaz'' ve ''yasadışı'' bir eylem olarak nitelediği olayla ilgili soruşturma başlatılmasını istedi.

Muhammed Yusuf, BBC'ye geçtiğimiz günlerde verdiği bir mülakatta Batı tarzı eğitime karşı olduklarını, Darwin'in evrim teorisini reddettiklerini, dünyanın yuvarlak olduğu gibi bilimsel önermeler de Allah'ın emirleriyle çelişirse, bunların reddedilmesi gerektiğini söylemişti.

Nijerya'da olaylar geçen Pazar günü Bauçi eyaletinde, Boko Haram adlı radikal İslamcı grubun, kamu binalarına saldırısıyla başlamıştı.

Daha sonra üç kente daha yayılan silahlı, el bombalı saldırılarda kiliseler de hedef alındı.

Ordu yetkilileri, askerlerin İslamcı gruba mensup militanların evlerine ve saklandıkları düşünülen camilere baskınlar düzenlediklerini söylüyor.

Nijerya'nın kuzeyinde Şeriat hükümlerinin geçerli olduğu biliniyor ancak geçmişte El Kaide'ye bağlı gruplar bu bölgede herhangi bir saldırı düzenlememişlerdi.

150 milyon nüfuslu Nijerya'da, Müslümanlar ve Hıristiyanlar hemen hemen eşit oranda.

Zaman zaman çıkan şiddet olaylarına karşın iki kesimin genelde barış içinde bir arada yaşadıkları biliniyor.

İlgili haberler