Yeni Ahmedinejad dönemi başlıyor

İran'da dini lider Ayetullah Ali Hamaney, Mahmud Ahmedinejad'ı resmen tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi ilan etti.

Image caption Ahmedinejad, hem reformcuların hem de muhafazakarların tepkisini çekiyor

Ahmedinejad Çarşamba günü yemin ederek görevdeki ikinci dönemine başlayacak.

Ancak İran, bu gelişmeler öncesi haftasonunu da gergin geçirdi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci sırada yer aldığı açıklanan Mir Hüseyin Musavi, yönetime ağır eleştiriler yöneltti.

Musavi gözaltına alındıktan sonra ilk kez önceki gün yargıç karşısına çıkarılan muhaliflerin, "Orta Çağ'da görülen cinsten bir işkenceye maruz kaldıklarını" söyledi.

Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'nin internet sitesinde de, yönetimi eleştiren bir açıklama yer aldı.

Hatemi'nin sitesinde "Dava süreciyle ilgili en önemli sorun, söz konusu işlemin halka açık bir şekilde yapılmamasıdır. Sanıklar ve avukatları, dava öncesi, kendilerine yöneltilen suçlamaların içeriği hakkında bilgilendirilmemişlerdir." denildi.

Muhammed Hatemi ayrıca "göstermelik duruşmaların", İran'da devlet kurumuna da zarar vereceğini belirtti.

Davalar

İran'da önceki gün 100'den fazla kişi, komplo kurmak dahil çeşitli suçlar işledikleri iddiasıyla yargıç karşısına çıkarılmışlardı.

Dün ise 10 kişinin daha aynı şekilde mahkeme önüne çıktığı bildiriliyor.

Tümü 12 Haziran'daki tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası gözaltına alınan bu kişiler arasında, reformcu kanadın önde gelen isimleri var.

Bu arada Tahran'dan bir süre önce sınırdışı edilen BBC muhabiri John Leyne, Mahmud Ahmedinejad'a yalnızca muhalefetten değil, muhafazakar kanattan da eleştilerin arttığını söylüyor.

Leyne, Mahmud Ahmedinejad açısından gerçek sorunun, yemin töreni sonrasında meclisin güvenoyu vereceği güvenilir bir hükümet kurup kuramamak olduğunu söylüyor.