Lieberman'dan istifa tehdidi

Avigdor Lieberman
Image caption Lieberman suçlamaları reddediyor

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, yolsuzluk suçlamasıyla hakkında dava açılmasına karar verilmesi halinde istifa edeceğini açıkladı.

Polis dün, dokuz yıldır sürdürülen soruşturma sonucunda Başsavcılığa dava açılması tavsiyesinde bulunmuştu. Polis yetkilileri ellerinde iddianameyi destekleyecek kadar kanıt bulunduğunu bildirmişti.

Başsavcılık bu tavsiyeyi değerlendirerek dava açıp açmamaya karar verecek.

Aşırı sağcı İsrail Evimiz partisinin lideri olan Lieberman rüşvet, kara para aklama ve adaleti yanıltmakla suçlanıyor. Lieberman'ın kızı adına paravan şirketler kurarak yasa dışı gelir elde ettiği öne sürülüyor.

Avigdor Lieberman, "Başsavcı, beni dinledikten sonra dava açmaya karar verirse, dışişleri bakanlığından istifa edeceğim. Dört-beş ay sonra da milletvekilliğini bırakacağım" dedi. Dışişleri Bakanı, "Ama gelecek yıl hatta iki yıl daha dışişleri bakanı olarak kalacağıma inanıyorum" diye konuştu.

'Suçlamalar siyasi'

Lieberman, Nisan ayında, bakan olduktan birkaç saat sonra poliste yedi saat sorgulanmıştı. Dışişleri Bakanı, suçlamaların siyasi olduğunu iddia ediyor.

51 yaşındaki Lieberman, sert açıklamalarıyla tanınan bir siyasetçi.

Filistinlilerin "barışın önünde bir engel" olarak tanımladığı Lieberman, iki devletli çözüme karşı çıkıyor. Lieberman, Hamas'la görüşen İsrailli Arap milletvekillerinin Nazi işbirlikçileri gibi idam edilmesi gerektiğini savunmuştu.

Lieberman, İsrail'de İsrailli Arapların yaşadığı toprakların Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimleriyle takas edilmesini önermişti.

İsrail Evimiz, koalisyon hükümetinin ikinci, parlamentonun da üçüncü büyük partisi.

Parti, daha çok 1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra İsrail'e yerleşen bir milyon kadar Yahudi tarafından destekleniyor.

İlgili haberler