Northern Rock: Zararımız yüzde 24 arttı

İngiltere'de kamulaştırılan emlak kredi bankası Northern Rock, zararının yılın ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 24 arttığını duyurdu.

Image caption Northern Rock, Şubat 2008'de kamulaştırılmıştı

2009'un ilk altı ayında bankanın zararının 724,2 milyon sterlin olduğu belirtildi. 2008'in aynı dönemi için bu rakam 585,4 milyon sterlin düzeyindeydi.

New Castle merkezli Northern Rock, Şubat 2008'de kamulaştırılmıştı. Northern Rock'ın İngiltere hükümetine yaklaşık 11 milyar sterlin borcu var.

BBC'nin iş dünyası editörü Robert Peston, bu tabloya karşın, Northern Rock'ın en sıkıntılı dönemlerinin geride kaldığını gösteren bazı işaretler olduğunu söyledi. Ancak muhabirimiz, bankanın verdiği emlak kredilerinde birçok diğer bankaya kıyasla daha fazla sorun yaşandığını da belirtti. Bazı İngiliz gazeteleri, Barclays ve HSBC bankalarının dün milyarlarca dolar kâr ettiklerini açıklamasının ekonomik krizden çıkış umutlarını artırdığını bildirmişti.

Bilançolar

Öte yandan Avrupa'nın iki büyük bankasından da bugün bilançolarıyla ilgili olarak farklı açıklamalar geldi.

İsviçre'nin en büyük bankası UBS, bugün yılın ikinci çeyreğinde de yaklaşık 1 milyar 320 milyon dolar zarar ettiğini açıkladı. UBS, yılın ilk çeyreğinde de 2 milyar dolar zarar etmişti.

UBS yetkilileri Nisan, Mayıs ve Haziran aylarındaki perfromanslarının tatmin edici olmadığını kabul ediyor.

Ancak gerek yeniden kâr etme, gerekse de müşterilerin güvenini kazanma yolunda ilerleme sağladıklarını söylüyorlar.

UBS, Amerika Birleşik Devletleri'nde yüksek riskli konut kredilerinin geri ödenmemesinin yol açtığı krizden çok olumsuz etkilenmişti.

Bunun yanı sıra ABD'de, bankanın Amerikalı müşterilerinin vergi kaçırdıkları şüphesiyle başlatılan soruşturma da UBS'i güç durumda bırakmıştı.

Amerika Birleşik Devletleri UBS'i ülke yasalarını ihlal etmekle suçlamış ve vergi kaçırmak için İsviçre'de hesap açtıran Amerikalı müşterilerinin adlarını açıklamasını istemişti.

Taraflar geçen Cuma günü sorunu mahkemeye taşımama konusunda prensipte anlaşmaya varmışlar ancak anlaşmanın detaylarını açıklamamışlardı.

Öte yandan Fransa'nın önde gelen bankalarından BNP Paribas ise bugün UBS'in aksine, yılın ikinci çeyreğinde 1 milyar 600 milyon euro kâr ettiğini duyurdu.

Bu veri, BNP Paribas'nın kârında az da olsa artış olduğunu gösteriyor. BNP Paribas yetkilileri, mevcut ekonomik zorluklarla mücadele etme yolunda iyi konumda olduklarını söylüyor.