Avustralya'da zanlı sayısı beşe çıktı

Avustralya polisi, Sydney'deki bir askerî üsse saldırı planlamakla suçlanan dört kişinin daha mahkeme önüne çıktığını belirtti.

Image caption Zanlıların Somali'deki el Şebab örgütüyle ilişkisi olduğu öne sürülüyor.

Böylece zanlıların sayısı beşe yükselmiş oldu. Polis, Melbourne kentinde tutukladığı zanlıların bir ordu üssüne otomatik silahlarla intihar saldırısı yapmayı planladığını söylüyordu. Yedi aydır süren bir operasyonun ardından, dün sabah şafaktan önce 19 ev ve ofise yapılan baskınlara 400'den fazla polis memuru katılmıştı. Somali ve Lübnan kökenli Avustralya vatandaşları olan zanlıların, Somali'de yönetimi ele geçirmeye çalışan İslamcı El Şebab grubuyla bağlantılı olduğu sanılıyor. El Şebab'ın da El Kaide'yle temasta olduğu düşünülüyor. ABD'nin terör örgütleri listesinde bulunan El Şebab, Avustralya'da yasa dışı bir örgüt olarak kabul edilmiyor. Hükümet yetkilileri, örgüt hakkında değerlendirmelerde bulunacaklarını söylüyor.

"Terörist değilim"

Melbourne'deki duruşmada, beş zanlıdan biri mahkeme önüne çıkmayı reddetti. Mahkeme yargıcına öfkeyle çıkışan Wissam Mahmud Fattal adlı zanlı, bağırarak, kimseyi öldürmediğini söyledi. Terörist olduğu suçlamalarını reddeden 33 yaşındaki Fattal, mahkeme salonundan çıkarılırken, "Bizim terörist olduğumuzu söylüyorsunuz. Ben hayatımda kimseyi öldürmedim. Sizin ordunuz Irak ve Afganistan'da masum insanları öldürüyor." diye bağırdı. Avustralya ordusu Irak savaşına destek vermişti. Afganistan'da da halen 1500 kadar Avustralya askeri bulunuyor. Fattal ve diğer zanlıların bir sonraki duruşmaları 26 Ekim'de yapılacak.

Fetva arayışı

Avustralya Federal Polisi Emniyet Müdür Vekili Tony Negus "Bu adamların amaçları ordu üssüne girip, kendileri öldürülmeden önce mümkün olduğu kadar çok askeri öldürmekti." dedi. Tony Negus eğer gerçekleşseydi bunun Avustralya topraklarındaki en ciddi terör eylemi olacağını sözlerine ekledi. Negus'a göre zanlılar eylemlerini meşrulaştıracak bir fetva çıkarmaya uğraşıyorlardı. Avustralya Başbakanı Kevin Rudd da, dün yaptığı açıklamada, "Bugünkü gelişmeler, terörizm tehdidinin hâlâ canlı olduğu konusunda tüm Avustralyalılar için bir uyarı niteliğindedir. Güvenlik güçlerimiz uyanık olmaya devam etmelidir." diye konuştu. Ülkedeki güvenlik alarmının seviyesi ise 2003'ten beri olduğu gibi "orta" derecede bırakıldı.