Bağdat'ta mahalleleri ayıran duvarlar yıkılıyor

Irak hükümeti, Bağdat'ta mahalleleri birbirinden ayıran duvarların önümüzdeki 40 gün içinde yıkılacağını açıkladı.

Image caption Duvarlar, bombalı saldırılara karşı önlem olarak inşa edilmişti.

Duvarlar, bombalı saldırılara karşı önlem olarak inşa edilmişti. Bağdat'ın büyük bölümü beton duvarlarla izole edilmiş durumda.

Özellikle de hükümet binalarının, yabancı kuruluşların ve elçiliklerin bulunduğu Yeşil Bölge. Ancak Yeşil Bölge'deki duvarların şimdi yıkılmasının söz konusu olmadığı belirtiliyor. BBC'nin Bağdat'ta bulunan muhabiri Natalya Antelava, beton duvarlar nedeniyle Bağdat'ın bazı sokaklarında aracınızı tek bir bina bile görmeden sürmenin mümkün olduğunu söylüyor. Muhabirimiz, Bağdat'ı "bombalı saldırılara karşı yüzlerce duvar, dikenli tel ve kontrol noktalarıyla bölünmüş mahallelerden oluşan ve yüzü olmayan bir şehir" olarak tanımlıyor. Pek çok Bağdatlı artık bu duvarları görmek istemediklerini söylüyor.

Ancak mezhep çatışmasının çok yoğun yaşadığı 2006 yılında, bu duvarlar sayesinde daha güvende olduklarını kabul ediyorlar.

Endişeler

Amerikan askerleri, Haziran sonunda Irak kentlerinden çekildiğinden beri Bağdat hükümeti, Irak'ta güvenliği sağlayabilecek durumda olduğunu göstermek için hiçbir çabayı esirgemedi. Ama Bağdat hükümetinin şimdiki adımına kentin hazır olup olmadığını sorgulayanlar var. Şiddet olaylarının sayısı azalmış olsa da, saldırılar günlük hayatın bir parçasını oluşturmaya devam ediyor. Geçen Cuma, Bağdat'taki Şii camilerini hedefleyen bir dizi bombalı saldırıda 30 kişi hayatını kaybetmişti. Salı günü de, Bağdat'ta çoğunlukla Sünnilerin yaşadığı bir semtte yol kenarındaki bir araca yerleştirilen bomba patlamış, 5 kişi ölmüştü. Hükümet, el Kaide de dahil olmak üzere, isyancı grupların ciddi bir tehdit oluşturmaya devam ettiğini kabul ediyor. Mahalleleri bölen duvarları yıkarak Bağdat'a eski görünümünü kazandırmanın, şiddetin durmasını istemeyenlere yeni fırsatlar sunmasından ise endişe ediliyor.

İlgili haberler