'Hizbullah, İsrail'e karşı silahlanıyor'

İngiltere'de yayınlanan Times gazetesi, Lübnan'daki Hizbullah örgütünün 40 bin füze depoladığını yazdı.

Image caption Füzelerin menzilinin Tel Aviv'e kadar uzandığı söyleniyor.

Gazeteye göre İslamcı Hizbullah örgütü, bu füzeleri ezeli düşmanı İsrail'e karşı kullanmak üzere milislerine eğitim veriyor.

Times'a göre füzelerin menzili İsrail'in en büyük kenti Tel Aviv'e kadar uzanıyor. Times, Hizbullah'ın ayrıca İsrail'in Lübnan hava sahasındaki üstünlüğüne meydan okumak amacıyla, füzesavar eğitimi verdiğini de öne sürdü.

Gazete bu haberini İsrail, BM ve Hizbullah yetkililerine dayandırdığını belirtiyor. Hizbullah ve İsrail, 2006 yılında kıyasıya bir savaşa girişmişlerdi. İsrail'in Lübnan kentlerini bombalaması ve Hizbullah'ın füze atışları sonucu 1200'e yakın Lübnanlı ve 40'tan fazla İsrailli sivil yaşamını yitirmişti. Hizbullah'ın misillemesi, ilk kez İsrail'in yenilmez olmadığını göstermesi açısından Arap dünyasından büyük sevinç ve övgüyle karşılanmıştı.

Yeni çatışma

Son zamanlarda her iki tarafın askeri liderlerinden, yeni bir çatışmanın yaklaşmakta olduğu uyarıları geliyor. Örneğin İsrail ordusundan Tuğgeneral Alon Friedman "Son üç yıldır süren barış her an infilak edebilir." demiş. Times muhabirleri Richard Beeston ve Nicholas Blanford, Hizbullah'ı eskisinden de güçlü yapan bu silahlanma atılımının asıl sebebinin İran olduğu yorumunu yapıyor. Beeston ve Blanford'a göre eğer İsrail, İran'ın nükleer tesislerini vurma tehdidini yerine getirirse, buna misilleme büyük olasılıkla İran'ın müttefiki Hizbullah'tan gelecek. Buna göre 2006'dan beri yüzlerce Hizbullah savaşçısı İran'a giderek bomba yapımı, tanksavar füzeler, keskin nişancılık ve füze atma konularında eğitimden geçti. Gazete, Hizbullah'ın edindiği silahlar arasında omuzdan ateşlenen SA18 füzeleri ve radar güdümlü SA8'lerin bulunduğunu yazıyor. Ayrıca İran yapımı 200 km menzilli Fatih-110 füzelerinden de edinmeyi umduklarını kaydediyor.