Clinton'dan Afrika'ya demokrasi çağrısı

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, 11 gün sürecek Afrika turuna başladı.

Hillary Clinton, turunun ilk durağı olan Kenya'da yaptığı açıklamada, Afrika'da ticareti ve kalkınmayı artırma yolunda en önemli unsurun, demokrasinin geliştirilmesi olduğunu söyledi.

Clinton bu noktada, kötü yönetilen ve çalkantılı bir dönemden geçen ülkelerin yatırımcılar için cazip olmayacağını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı daha sonra bir araya geldiği Kenya liderlerine ise bu ülkede 2007'deki seçimin ardından çıkan şiddet olaylarıyla ilgili olarak hiç kimse hakkında dava açılamamasından dolayı yaşadıkları "büyük hayal kırıklığını" aktardı.

Ancak Hillary Clinton 1500 kişinin öldüğü olayları Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin soruşturmasını istemedi.

Clinton, sorumluların cezadan muaf tutuldukları dönemin, Kenya mahkemelerinin aldığı kararla son bulmasının tercih edilebileceğini söyledi.

Kenya Cumhurbaşkanı Mwai Kibaki de hükümetinin bu yönde çaba harcadığını belirtiyor.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise şiddet olaylarının arkasındaki siyasi parti liderlerine vize yasağı uygulamanın, önlerindeki seçeneklerden biri olduğunu vurguluyor.

Clinton'ın turu 7 ülkeden oluşuyor

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın Afrika turu 7 ülkeyi kapsıyor.

Bu ülkeler; Kenya, Güney Afrika, Nijerya, Angola, Liberya, Demokrastik Kongo Cumhuriyeti ve Cape Verde.

Afrika turu, Clinton'ın ABD Dışişleri Bakanı olması sonrası çıktığı en uzun gezi.

Uzmanlar, Clinton'ın turunun ABD'nin, Afrika'nın hala dış politikada önceliklerinden biri olduğunu gösterme çabasının parçası olduğunu söylüyor.