Taliban komutanının eşi öldürüldü

Pakistan'daki Taliban örgütünün komutanı Beytullah Mesud'un eşlerinden birinin, ABD ordusunun düzenlediği bir saldırıda öldüğü bildiriliyor.

Pakistanlı yetkililer, insansız bir uçağın Afganistan sınırındaki Güney Veziristan'da Mesud'un kayınpederinin evine iki füze fırlattığını anlattı. Yetkililere göre saldırıda Beytullah Mesud'un eşi ile birlikte iki militan da öldü. Mesud'un akrabaları da BBC'ye saldırıyı doğruladı ve Taliban komutanının olay sırasında evde olmadığını söyledi. Taliban ve el Kaide militanlarının üssü olan Güney Veziristan, sık sık insansız Amerikan uçaklarının füze saldırılarına hedef oluyor. ABD ordusu bu saldırılar konusunda genelde sessiz kalmayı tercih ediyor ancak bölgede böyle bir saldırı düzenleyebilecek askeri kapasiteye sahip başka bir güç de yok.

Sivil kayıp tartışması

Pakistanlı yetkililer ise saldırılara zaman zaman, özellikle de sivil kayıplar olduğunda tepki gösteriyor. ABD'nin füze saldırılarında çok sayıda sivilin de yaşamını yitirmesinin, halk arasında militanlara desteği artırdığını söylüyorlar. Yerel yetkililere göre bu sabahki saldırıda da dört çocuk yaralandı. BBC'nin İslamabad'daki muhabirlerinden İlyas Han, ölen kadının ise Beytullah Mesud'un geçen yıl evlendiği ikinci eşi olduğunu belirtiyor. Pakistan hükümeti, ülkede düzenlenen bir dizi bombalı intihar saldırısından Beytullah Mesud'u sorumlu tutuyor.