NATO'dan söz: Sivil ölümleri en aza inecek

Yeni NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Afganistan'daki sivil ölümlerini en aza indirmeye kararlı olduğunu belirtti.

Image caption Rasmussen konuşurken uluslararası güçlerin saldırılarında üç sivil daha öldürüldü.

Genel Sekreter olarak Afganistan'a ilk ziyaretini yapan Rasmussen, Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'ye amacının güvenlik sorumluluğunu aşamalı olarak Afganlara devretmek olduğunu söyledi. Rasmussen ayrıca, iki hafta sonra ülkede düzenlenecek seçimlerin mümkün olduğunca kapsayıcı olması gerektiğini kaydetti. Ancak Rasmussen'le birlikte Afganistan'a giden BBC muhabiri Adam Mynott, bu yılın Taliban'ın devrildiği 2001 senesinden sonra en çok şiddet olayının yaşandığı yıl olduğunu belirtiyor. Muhabirimiz, seçimlerde oy kullanmanın da boykot çağrısı yapan Taliban'a meydan okuma olarak görüleceğini vurguluyor.

Rasmussen yoğun güvenlik önlemleri arasında Kabil'deki havaalanına indikten sonra, cumhurbaşkanlığı sarayına gitti ve Karzai ile bir saat süren bir görüşme yaptı.

Eski Danimarka Başbakanı Rasmussen, NATO'nun bazı saldırılarında sivil kaybının kaçınılmaz ve üzüntü verici olmasına karşın, bu ölümleri en aza indirmeye kararlı olduğunu söyledi.

Rasmussen, NATO'nun iki hafta sonraki seçimleri kimin kazanacağıyla ilgilenmediğini, ancak seçim sürecinin mümkün olduğunca kapsayıcı olması gerektiğini kaydetti.

Anders Fogh Rasmussen ayrıca Karzai ile düzenlediği basın toplantısında, "Benim başarı kriterim, güvenlik sorumluluğunu Afganların kendisine vermek olacaktır." dedi.

Rasmussen daha sonra güneydeki Helmand eyaletine ilk ziyaretini yaparak, burada Taliban'la yoğun çatışmalar yapan NATO komutanlarından bilgi aldı.

Kandahar'da öfke

Ancak Rasmussen'in Kabil'de bulunduğu dakikalarda, yine güneydeki Kandahar kentinde uluslararası güçlerin saldırısı sonucu üç çocuk ve bir erkeğin ölmesi öfke yarattı.

Associated Press haber ajansı, bir kamyona konulan naaşların arkasında yürüyen kızgın köylülerin "Amerika'ya Ölüm!", "Kafirlere Ölüm!" sloganları attıklarını bildirdi.

Afganistan'da NATO önderliğindeki uluslararası güçte 42 ülkeden 65 bin dolayında asker görev yapıyor.

Geçen ay ABD ve NATO açısından yaklaşık sekiz yıldır süren savaştaki en kanlı dönem oldu.

BM'ye göre sivil ölümleri de bu yılın ilk yarısında yaklaşık yüzde 25 oranında yükseldi.

Bombalar

Öte yandan yine Helmand eyaletinde yol kıyısına yerleştirilen iki bomba, çoğu sivil 26 kişinin yaşamını yitirmesine neden oldu.

Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına göre bombalardan biri, insanları bir düğüne götüren traktör ile römorkun altında patladı.

Bu olayda aralarında çocukların bulunduğu 21 kişi öldü.

İkinci bomba ise bir polis aracını hedef aldı.

Helmand'ın Nadali bölgesinde meydana gelen bu olayda da beş polis memuru yaşamını yitirdi.

İlgili haberler