İngiliz turiste 'yakıcı' ceza

İngiltere'den Girit'e tatile giden 23 yaşındaki bir genç, cinsel organlarının ateşe verilmesinin ardından ikinci derece yanık teşhisiyle hastaneye kaldırıldı.

Image caption Yunanlılar İngiliz turistlerin davranışlarından gına getirmiş halde

26 yaşındaki Yunanlı bir kadın, gencin iç çamaşırına alkol döktüğünü ve cinsel organlarını ateşe verdiğini itiraf etti. Kadın, kendisini cinsel tacizden korumak için bu yola başvurduğunu ileri sürdü. Olay, İngiliz turistlerin kendilerini teşhir etmek suretiyle başlarını sık sık belaya soktukları Girit'in Malia tatil beldesinde meydana geldi. Polis, İngiliz gencin alkollü olduğunu, pantolonunu indirdiğini ve cinsel organını etrafta bulunan kızlara göstermeye başladığını söyledi. Polise göre, kimliği açıklanmayan İngiliz genç, özellikle 26 yaşındaki Yunanlı bir kadını rahatsız etti. Kadın, gencin kendisini rahat bırakmasını istedi. İngiliz genç, bu çağrıya uymayınca, kadın gencin cinsel organının üzerine Sambuca likörü döktü ve ateşe verdi. Kadının polise teslim olduğu ve suçunu kabul ettiği, ancak saldırıyı kendisini savunmak için yaptığını söylediği belirtildi. Polis tarafından sorgulanan kadının saldırıyla ilgili olarak bir cezaya çarptırılması söz konusu.

Gına

Konu, Yunan televizyonunda hararetli tartışmalara yol açtı. Yunan kamuoyunda halen özel bir klinikte tedavi gören İngiliz gence pek bir sempati duyulmadığı söylenebilir. Zira, birçok Yunanlı İngilizlerin Malia ve civarındaki tatil beldelerindeki kötü davranışlarından gına getirmiş halde. Gururlu ve sert halkıyla bilinen Girit'te, kadın şüpheli ise büyük takdir topluyor. Halk, kadının onurunu korumak için bu saldırıda bulunduğunu ve ardından polise teslim olarak da doğru şeyi yaptığını düşünüyor.