ABD'den Somali'ye destek buluşması

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Afrika gezisi çerçevesinde bulunduğu Kenya'da Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif Ahmed'le görüşmeye hazırlanıyor.

Image caption Hillary Clinton, Afrika gezisinin ilk ayağı Kenya'da dün akşam Masai dansçılarını izledi.

Hillary Clinton'ın bu görüşmede ülkesinde İslamcı militanlara karşı düzeni sağlamakta zorlanan Somali'nin geçici hükümetine destek vermesi bekleniyor. Somali'de başını el Şebab'ın çektiği İslamcı örgütler, ülkenin önemlice bir bölümünü kontrol ediyor. Yalnızca son üç ayda 250 binden fazla kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. BBC'nin Doğu Afrika muhabiri Will Ross dünyanın çeşitli yerlerindeki İslamcı örgütlerin, el Şebab'ın Somali'de bir cihat yürüttüğü inancıyla bu gruba yardımı artırdığına dair haberler aldıklarını söylüyor.

El Şebab ayrıca ideolojisi ve yöntemlerini ihraç etmeye çalışmakla suçlanıyor.

Bu hafta Avustralya'da askeri üslere intihar saldırısı planladıkları suçlamasıyla tutuklanan zanlılardan bazılarının, el Şebab ile bağlantısı olduğu öne sürülmüştü. Buna karşılık ABD, Somali hükümetini ayakta tutmak ve ülkenin İslamcı militanlar için bir sığınak olmasını engellemek için hükümet güçlerine silah gönderiyor. ABD ülkeye yalnızca bu yıl 40 tondan fazla silah ve cephane gönderdiğini ve bir parti daha göndereceğini itiraf ediyor. Ancak bazı uzmanlar Somali'nin neredeyse 20 yıldır iç savaşın pençesinden kurtulamadığına dikkat çekerek buraya daha fazla silah göndermenin akıllıca olup olmadığını sorguluyorlar. Somali Dışişleri Bakanı Muhammed Abdullahi Ömer ise Washington'un desteğinin hükümeti için "altın bir fırsat" olduğunu söyledi. Ömer "Somali halkının yorgun olduğu açıktır. Savaştan ve karmaşadan bıkıp usanmışlardır." diye konuştu. Somali'de merkezi hükümet 19991'den beri kontrolü sağlayamıyor.

İlgili haberler