İngilizler için teknoloji başlıca öncelik

İngilizler, ekonomik durgunluk döneminde iletişim teknolojilerine ayırdıkları bütçeyi kısmaktansa tatile gitmemeyi ve dışarıda yemek yememeyi tercih ediyor.

Image caption "Cep telefonu harcamalarımı kısabilirim." diyenlerin oranı yüzde 19

Ülkenin medya düzenleyici kuruluşu Ofcom'un yayımladığı yıllık rapora göre, cep telefonlarına, internete ve televizyona yapılan harcamalar neredeyse ihtiyaçlar listesinin zirvesinde. Bunlardan daha önemli görülen tek başlık ise mutfak ihtiyaçları. Ofcom, iletişim piyasasıyla ilgili raporu doğrultusunda, 863 kişinin katıldığı bir anket gerçekleştirdi. Ankete katılanlara, ekonomik durgunluk döneminde en çok hangi masraflarını kısmayı tercih edecekleri soruldu. Ankete katılanların yüzde 47'si dışarıda yemek, yüzde 41'i de tatil harcamalarını kısabileceği yanıtını verdi. "Cep telefonu harcamalarımı kısabilirim." diyenlerin oranı yüzde 19'da kalırken, televizyon aboneliklerini iptal edebileceklerini söyleyenlerin oranı yüzde 16, internet hizmetlerinden vazgeçebileceklerini söyleyenlerin oranı ise yüzde 10 çıktı.

Paylaşım siteleri

Çalışma, internet üzerindeki sosyal paylaşım sitelerinin kullanımındaki yüksek artışa da dikkat çekti.

Buna göre, İngiltere'deki internet kullanıcıların yüzde 50'si, yani yaklaşık 19 milyon kişi Facebook'u ziyaret ediyor ve sitede ayda ortalama altı saat geçiriyor. Mayıs 2008'de aylık ortalama dört saat civarındaydı.

Raporda, ayrıca, bir sosyal paylaşım sitesinde profili olduğunu söyleyen 25 ila 34 yaşındaki kişilerin oranının bir yılda 6 puan artarak yüzde 46'ya yükseldiği belirtiliyor.

35-54 yaş grubunda da bu oran yüzde 35'e çıkmış durumda. Ancak, çalışmaya göre, 15-24 yaş grubunda aynı oran bir yıl zarfında yüzde 55'ten yüzde 50'ye düştü. Rapordaki diğer bazı bulgular ise şöyle:

  • Tüketiciler, 2004'te internet günde ortalama 4 dakika harcıyorken, Mayıs 2009'da bu rakam 25 dakikaya çıktı.
  • İngiltere'de geniş bant internet kullanımı bir yıl içinde yüzde 58'den yüzde 68'e yükseldi.