Endonezya polisinden büyük baskın

Endonezya polisi
Image caption Polis evden çıkarılan cesedin kime ait olduğunu henüz doğrulamadı

Endonezya'da polis, Java kent merkezindeki bir çatışmada öldürülen kişinin, ülkenin en çok aranan İslamcı militanı Noordin Top olup olmadığını araştırıyor.

Polis, araştırma kapsamında, öldürülen kişinin ailesinden DNA örnekleri de alacak.

Cuma günü başlayan kuşatmanın ardından öldürülen kişinin cesedi Jakarta'ya götürüldü.

Başkent Jakarta'dan bir yetkilinin, Noordin Top'un Java'da saklandığı yere düzenlediği baskın sırasında öldürüldüğünü söylediği belirtiliyor. Operasyon kapsamında ağır silahlarla donanmış terörle mücadele ekipleri, 17 saat süren kuşatmanın ardından Java yakınlarında bir pirinç tarlasının ortasında bulunan bir eve baskın düzenledi. Yetkililer bölgeyi kordon altına alırken, Endonezya emniyet müdürünün de olay yerinde incelemelerde bulunduğu belirtildi. Endonezya polisi, Noordin Top'u yaklaşık yedi senedir arıyordu.

Noordin Top'un önemi

Bir dönem Cemaat-i İslami örgütünün önde gelen liderlerinden biri olan Noordin Muhammed Top'un, 2002'de 200 kişinin öldürüldüğü Bali saldırıları dahil, çok sayıda şiddet olayının ardında olduğu düşünülüyor. Top'un son olarak geçen ay Jakarta'da, iki lüks oteli hedef alan saldırıya karıştığı iddia ediliyor. Malezya doğumlu Noordin Top, amacı halifeliği yeniden getirmek olan Cemaat-i İslami örgütüne katılmadan önce muhasebecilik yapıyordu. BBC savunma muhabiri Rob Watson, terör saldırılarının finansçısı olarak da görülen ve intihar eylemcilerinin görevlendirilmesinde önemli bir rol üstlenen Top'un ölümünün, Endonezya ve diğer yerlerdeki aşırılık yanlısı İslamcı militanları bozguna uğratacağını söylüyor. Cemaat-i İslami örgütü, Bali saldırılarından bu yana baskı altında; örgütün çok sayıda lideri öldürülürken, bir çok üyesi gözaltına alındı. Örgütün bir anlamda güçten düştüğü, liderlik yapısının bölündüğü söylense de bölge uzmanları, burada İslamcı militan hareketlerin tamamen ortadan kalktığını düşünmenin yanlış olduğu kanısında.