Kosta Rika lideri domuz gribi oldu

Kosta Rika hükümeti, Cumhurbaşkanı Oscar Arias'ın domuz gribine yakalandığını açıkladı.

Image caption Arias, domuz gribine yakalandığı bilinen ilk dünya lideri oldu.

Nobel Barış ödülü sahibi Arias, böylece hastalığa yakalandığı bilinen ilk dünya lideri oldu.

Arias, yaptığı açıklamada, "Salgın ayrımcılık yapmıyor. Ben de bu ülkedeki yeni vakalardan biriyim. Sağlık yetkilililerinin halk için yaptığı tavsiyelerin aynısı benim için de geçerli." ifadelerini kullandı.

67 yaşındaki cumhurbaşkanının kardeşi ve genel sekreteri Rodrigo Arias, Oscar Arias'ın en az bir hafta boyunca evde istirahat etmesi gerektiğini, ancak yetki devrinin söz konusu olmayacağını açıkladı.

Kronik astım hastası olan Oscar Arias'ın son birkaç gündür grip belirtileri gösterdiği ve tahliller yapılmasını istediği ifade edildi.

Rodrigo Arias, "Boğazında yanma, baş ağrısı ve yüksek ateş belirtileri ardından cumhurbaşkanı tahlil yapılmasını istedi ve bugün domuz gribi virüsüne yakalandığı doğrulandı." diye konuştu.

Kosta Rika'da domuz gribi nedeniyle 27 kişi öldü. Hastalığa yakalanan kişi sayısı ise 800 civarında.

Dünya Sağlık Örgütü, domuz gribi nedeniyle dünya genelinde 1462 kişinin öldüğünü açıkladı.

Örgüt, hastalığın güney yarıkürede düşüşe geçtiğini, ancak bazı Asya ülkelerinde tırmanmaya başladığını belirtti.

Arias kimdir?

Oscar Arias, Honduras'ta Haziran ayında cumhurbaşkanı Manuel Zelaya'nın darbeyle devrilmesinin ardından krizin çözümü için taraflar arasında arabuluculuk çalışmaları yapıyordu.

Zelaya'nın görevinin başına dönmesi ve erken seçimlere gidilmesi çağrısında bulunmuş, ancak Honduras'taki geçici hükümet bu çağrıları reddetmişti.

"Modern bir sosyal demokrat" olduğunu söyleyen Oscar Arias, 1986'da cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturdu.

Kosta Rika'nın "20 yıl zarfında Latin Amerika'nın en gelişmiş ülkesi" olmasını isteyen Arias, 1987'de Orta Amerika'daki askerî çatışmalara son veren barış anlaşmasının müzakerelerinde oynadığı rolden ötürü Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü.

Cumhurbaşkanlığından 16 yıl uzak kalan Oscar Arias, 2006 yılında yeniden iktidara geldi.

İki cumhurbaşkanlığı arasında ise ülkelerin ordulardan arındırılmasını savunan Arias Barış Vakfı için çalışmalarda bulundu.

Kosta Rika'nın daimi bir ordusu bulunmuyor.