Öldürülen kişi Noordin Top değil

Endonezya polisi
Image caption Polis evden çıkarılan cesedin kime ait olduğunu henüz doğrulamadı

Endonezya polisi, geçen hafta çatışma sonucu öldürülen kişi üzerinde yapılan DNA testleri sonucunda, bu kişinin militanların lideri Noordin Top olmadığının anlaşıldığını açıkladı.

Polis öldürülen kişinin Noordin Top'un suç ortaklarından biri olduğunu, geçtiğimiz ay Cakarta'daki iki otele planlanan intihar saldırılarını planlayanlar arasında bulunduğunu belirtti.

Operasyon kapsamında ağır silahlarla donanmış terörle mücadele ekipleri, 17 saat süren kuşatmanın ardından Java yakınlarında bir pirinç tarlasının ortasında bulunan bir eve geçen hafta baskın düzenlemişti.

Noordin Top, Asya'nın en çok aranan terör zanlısı. Endonezya polisi, Noordin Top'u yaklaşık yedi senedir arıyordu.

Noordin Top'un önemi

Bir dönem Cemaat-i İslami örgütünün önde gelen liderlerinden biri olan Noordin Muhammed Top'un, 2002'de 200 kişinin öldürüldüğü Bali saldırıları dahil, çok sayıda şiddet olayının ardında olduğu düşünülüyor. Top'un son olarak geçen ay Cakarta'da, iki lüks oteli hedef alan saldırıya karıştığı iddia ediliyor. Malezya doğumlu Noordin Top, amacı halifeliği yeniden getirmek olan Cemaat-i İslami örgütüne katılmadan önce muhasebecilik yapıyordu. BBC savunma muhabiri Rob Watson, terör saldırılarının finansörü olarak da görülen ve intihar eylemcilerinin görevlendirilmesinde önemli bir rol üstlenen Top'un ölümünün, Endonezya ve diğer yerlerdeki aşırılık yanlısı İslamcı militanları bozguna uğratacağını söylüyor. Cemaat-i İslami örgütü, Bali saldırılarından bu yana baskı altında; örgütün çok sayıda lideri öldürülürken, birçok üyesi gözaltına alındı. Örgütün bir anlamda güçten düştüğü, liderlik yapısının bölündüğü söylense de bölge uzmanları, burada İslamcı militan hareketlerin tamamen ortadan kalktığını düşünmenin yanlış olduğu kanısında.

İlgili haberler