Lockerbie bombacısı 'serbest kalabilir'

Lockerbie'de uçağın enkazından bir parça
Image caption Olayda 270 kişi hayatını kaybetmişti

BBC'nin edindiği bilgiye göre, 1988 yılındaki Lockerbie saldırısından suçlu bulunan Libya vatandaşı, gelecek hafta İskoçya'da tutulduğu hapishaneden afla serbest bırakılabilir.

İleri derecede prostat kanseri olduğu belirtilen Ali el Megrahi, İskoçya'nın Lockerbie kasabası üzerinde Pan Am havayollarına ait bir uçağa bomba yerleştirmekten ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Olayda 270 kişi hayatını kaybetmişti.

El Megrahi'nin gelecek hafta sonunda Libya'ya gönderilmesi için hazırlıkların yapılmakta olduğu belirtildi. İskoçya hükümeti ise henüz son kararın verilmediğini açıkladı.

Temyiz başvurusu

Saldırıda yakınları ölen Amerikan vatandaşları, karardan dolayı öfkeli. El Megrahi, başından beri suçsuz olduğunu savunuyordu.

Britanyalı ve Libyalı yetkililerin, Megrahi'nin mahkumiyet kararına karşı temyiz başvurusunu bu hafta ele aldıkları sanılıyor.

Sürecin hızlandırılmasına ise, taraflar arasında varılan Megrahi'nin gelecek hafta başlayacak olan Ramazan ayından önce Libya topraklarında olması konusundaki uzlaşmanın neden olduğu bildirildi.

İskoçya Adalet Bakanı Kenny MacAskil geçtiğimiz günlerde, Megrahi'yi kaldığı cezaevinde ziyaret etmişti.

Image caption Megrahi'nin prostat kanseri olduğu belirtiliyor

Libyalı mahkumun, transfer talebinde son söz söylemeye yetkili bakanın bu ziyareti, kararın Libya hükümetinin talebi yönünde olacağı söylentilerinin de artmasına neden olmuştu.

Libya, Mayıs ayında, iki ülke arasında mahkum transferine olanak sağlayan anlaşmanın imzalanmasından kısa bir süre sonra, Megrahi'nin iadesini istedi.

Ancak İskoçya hükümetinden bir sözcü, ''bu konuda ne merhamet gösterme adına, ne de mahkum transferi anlaşması doğrultusunda herhangi bir karar alınmıştır. Dolayısıyla bu konudaki iddialar spekülasyondan ibarettir'' dedi.

Ancak sözcü, kararın Adalet Bakanı tarafından bu ay verilmesinin beklendiğini de sözlerine ekledi.

Adalet Bakanı MacAskill ise, ek bilgilere ihtiyaç duyduğu için kendisine tanınan mühleti aşacağını açıklamıştı.

Temyiz süreci de dahil olmak üzere ceza hukukunun gerektirdiği işlemler devam ettiği sürece transfer yapılamayacağı için Megrahi'nin, mahkumiyet kararına karşı itirazını geri alması da bekleniyor.

İngiltere topraklarında düzenlenen en kanlı saldırının faili olarak mahkum olan Megrahi, 27 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Prostat kanserine yakalanan Megrahi'nin ''ölümcül hasta olduğu'' gerekçesiyle tahliye talebi, hekimlerin ''mahkumun daha uzun süre yaşayabileceği'' değerlendirmesi nedeniyle, reddedilmişti.

Zira, tahliye kararının verilmesi için başvuru sahibinin en fazla bir kaç ay ömrünün kaldığı yönünde hekim raporu gerekiyor.