PKK'lı oğlunun mezarına 'şehit' yazan babaya beraat

Diyarbakır Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi, güvenlik güçleri ile girdiği çatışmada öldürülen PKK'lı oğlunun mezarına "şehit" yazdıran babanın beraatına karar verdi.

Image caption Hasan Kalkan, 1992'de bir çatışmada ölmüştü

Mahkeme, örgüte yardım ve yataklıktan yargılanan baba Ramazan Kalkan'ın "o andaki ruh halinin" dikkate alınması gerektiğini belirterek benzer davalarda örnek olabilecek bir karara imza attı. Mardin'in Savur İlçesine bağlı Hisarkaya Köyü'nde, 1992'de güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürülen PKK'lı Hasan Kalkan'ın Mardin'deki mezar taşına "şehit" ve kod isim olduğu iddia edilen "Serhat" yazdırdığı için hakkında "terör örgütü propagandası yaparak suç ve suçluyu övmek" suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan baba Ramazan Kalkan, dün Özel Yetkili 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde karar duruşmasına çıktı.

Savcı, Kalkan'ın amacının terör örgütü mensubunu yüceltmek, sahip çıkmak ve kitlelere yaymak, bulunduğu pozisyonu kutsamak olduğunu, bu nedenle 5 yıl hapisle cezalandırılması gerektiğini savundu.

Baba Ramazan Kalkan ise oğlunun arkadaşları arasında Serhat diye tanındığını ve dini vecibelerini eksiksiz yerine getirdiği için şehit olduğunu düşünerek böyle yazdığını ifade etti.

Karar, oy birliğiyle alındı

Mahkeme heyeti oy birliğiyle beraat kararını açıklarken, sanığın söz konusu ibareleri örgüt propagandası amacıyla yazdırdığına ilişkin yeterli delilin olmadığını, sanığın o andaki acı ve ruh hali dikkate alındığında yapmış olduğu fiilin kasıtlı olarak yapılmadığı yönünde vicdani kanaat oluştuğunu belirtti.

El konulan ve adli emanete alınan mezar taşının ise iade edilmemesini kararlaştırdı.

Kararı hukukçular da yerinde buldu.

Aralarında Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar ve İnsan Hakları Diyarbakır Şube Başkanı Muharrem Erbey'in de bulunduğu pek çok avukat kararı, yerinde bulduklarını söylediler.

Bu çevreler, Ramazan Kalkan'ın, örgüt propagandasından ziyade, çocuğu için beslediği duygu ve hisleri ifade etmek için oğlunun mezarına "şehit" yazdırdığını belirttiler.