Cezayir hafta sonu tatilini değiştiriyor

Cezayir, hafta sonu tatil günlerini bir kez daha değiştirmeye karar verdi.

Image caption Ülkede 1976'dan beri Perşembe-Cuma günleri tatil yapılıyordu

1976 yılından bu yana ülkede Perşembe-Cuma günleri tatil yapılıyordu.

Ancak Cezayir yönetimi, bölge ülkelerine uyum göstermek amacıyla hafta sonu tatilini Cuma-Cumartesi'ye taşımaya karar verdi.

İş çevreleri değişiklikten memnun olacaklarını açıkladı.

Ancak Perşembe gününün tatil olmaktan çıkmasıyla, çalışma saatlerinin azalması ve iş kaybı yaşanmasından endişe ediliyor.

BBC'nin Cezayir'de bulunan muhabiri Muhammed Arezki Himeur, ülkenin yeni hafta sonu tatiline nası uyum göstereceği hakkında karmaşa yaşandığını söylüyor.

Zira, bankalar, dükkânlar ve tıbbî hizmetler Perşembe günleri genellikle açık olmalarına karşın Cuma ve Cumartesi günleri kapalı oluyorlardı.

Maliyet

Şimdi Cumartesi günü açık olsalar bile, Perşembe günü insanların çalışacak olması nedeniyle müşteri kaybının olmasından, Cuma günü zaten tatil olduğu için ardından da insanların yeni hafta başlayana kadar evden çıkmak istememesinden endişe ediyorlar.

Bu nedenle bazı iş yerlerinin zararlarını tazmin etmek amacıyla Cuma namazı öncesinde kepenklerini açmayı düşündükleri belirtiliyor.

Cezayir, kendisini Batı dünyasından ayrı kılmak ve eski sömürge dönemine çizgi çekmek amacıyla 1976'da tatil günlerini Perşembe-Cuma'ya çekmişti.

Uluslararası piyasalarda faaliyet gösteren iş çevreleri, bu uygulamanın ülkeye her yıl milyonlarca dolar maliyeti olduğundan yakınıyordu.