'Türkiye-Rusya iş birliği şüphe çekiyor'

İngiltere'de yayımlanan haftalık Economist dergisinin son sayısında Türkiye ile Rusya'nın geçen hafta imzaladıkları enerji anlaşmalarına ilişkin bir yoruma yer veriyor.

Image caption Putin ve Erdoğan, Ankara'da 20'den fazla anlaşmaya imza atmışlardı

"Eski rakipler yeni ortaklar" başlığını kullanan dergi, bu iş birliğinin Batı'da bazı çevrelerde şüphe uyandırdığına dikkat çekiyor.

"Türklerle Ruslar, Osmanlı dönemi boyunca birçok kanlı savaş yaşadılar. Modern zamanlarda ise Türkiye, NATO'nun güney sınırını Sovyetler Birliği'nin fesatlığına karşı kolladı. 'Ruslara güvenilmez.' anlayışı, Türkiye'de yaygındır.

"Ama bazıları, 'güvenilmez' ifadesini, Rus Gazprom şirketinin Avrupa'ya doğalgaz hattını Karadeniz'deki Türk karasularından geçirme yolunda vardığı anlaşma için kullandı.

"Planlanan Güney Akım doğal gaz projesi, Rus doğal gazının yüzde 80'ini Avrupa'ya taşıyan hat olan Ukrayna dışında, ikinci bir güzergâh oluşturuyor. Rusya, Ukrayna ile yaşadığı anlaşmazlıklar yüzünden defalarca musluğu kapatmış; bu durum, milyonlarca Avrupalının soğukta kalmasına neden olmuştu.

"Avrupa Birliği, Rusya'ya bağımlılığı azaltmak için Temmuz ayında yine Türkiye'yle Nabucco anlaşmasını imzaladı.

"O zaman bütün bunlar kimin lehinde? Yanıtı basit: Türkiye'nin... Enerji zengini Orta Doğu ile eski Sovyetler Birliği'nin kavşağında yer alan Türkiye, doğal gazın transit merkezi olarak benzersiz bir baskı gücüne sahip. Enerji kartını çekinmeden Avrupa Birliği üyeliği için kullanıyor.

"Türkiye Dışişleri Bak"anı Ahmet Davutoğlu ise iki anlaşmanın birbirine rakip değil, destek olduğunu savunuyor."

"Rakip değil destek olmak"

Economist dergisine göre "rakip değil destek olmak" söylemi Türkiye ve Rusya için de geçerli olabilir.

"Her ikisi de Afganistan savaşına destek vermekle beraber, ABD'nin Irak işgaline karşı çıktı.

"Türkiye asıl sınavını 2008'deki Rusya-Gürcistan savaşındaki tutumuyla gösterdi. Karadeniz'e sınırlı sayıda Amerikan savaş gemisi girsin diye Boğazlar trafiğini düzenleyen Montrö sözleşmesini dikkatle uyguladı.

"Sonuçta ne Türkiye ne de Rusya, ABD'nin arka bahçelerinde olmasından yana...

"Peki, Amerikalılar ne düşünüyor? Washington'daki Alman Marshall Vakfı'ndan Ian Lesser, şimdilik rahatsız olmadıkları görüşünde. 'Obama yönetimi, Türkiye'nin İran'la ilişkisi konusunda daha hassas.' diyor."