Porsche ile VW birleşiyor

Porsche ve VW
Image caption Birleşme 2011'de tamamlanacak

Alman otomotiv firması Volkswagen uzun süren pazarlıkların sonunda bir başka otomotiv markası Porsche'nin yüzde 42 hissesini satın alma konusunda bu firmayla anlaşmaya vardı.

İki firma, karmaşık birleşme sürecini 2011 yılında tamamlayacak.

Uzun süren birleşme görüşmeleri, Porsche firmasında yönetimi değiştirecek kadar tartışmalı geçmişti.

Volkswagen genel müdürü Martin Winterkorn imzalanan anlaşmanın her iki şirket açısından da önemli bir adım olduğunu söylüyor.

"Volkswagen ve Porsche bugün umut vaat eden yeni bir dönem başlıyor." diyen VW genel müdürü Martin Winterkor "İki şirketin yönetim kurulları, Volkswagen'in liderliğinde birleşik bir grup oluşturma yolundaki temel anlaşmayı onaylamıştır." dedi.

İki şirketin gücü

Porsche firmasındaki mevkidaşı Michael Macht ise oluşturulacak yeni grubun her iki şirketin gücünden fayda sağlayacağını söyledi.

Michael Macht ayrıca Porsche'nin sağlıklı ve son derece karlı bir firma olduğunu, güçlü bir marka değerinin bulunduğunu, yeni yapı içinde de bu güçlü yanlarını geliştireceklerini belirtti.

VW gibi bir marka ile Porsche gibi bir diğer güçlü markanın Volkswagen öncülüğünde birleşiyor olması, otomotiv dünyası açısından büyük önem taşıyan bir gelişme...

BBC ekonomi muhabiri Theo Leggett'in aktardığına göre, Volkswagen ve Porsche çok farklı şirketler.

Volkswagen, Avrupa'nın en büyük otomobil üreticisi. Porsche ise üst gelir grubuna spor arabalar üreten görece küçük bir firma.

Ancak her ikisinin ataları ortak.

Çünkü her iki firma da Alman mühendis Ferdinand Porsche tarafından kurulmuştu.

Yani, hafızalara kazınmış Volkswagen kaplumbağa modelinin tasarımcısı.

Porsche büyük kuzenini devralma çabaları kapsamında büyük ve sürdürülemez borçların altına girince, böylesi bir birleşme de kaçınılmaz bir hal almıştı.

Birleşme planı karmaşık.

Ancak Porsche'ye, birleşik bir yapı içinde kendi bağımsızlığını koruma imkanı sağlıyor.

Şu anda Porsche firmasının denetimini eline bulunduran Porsche ve Piech aileleri, beraberce Volkswagen'in en büyük hissedarları olacaklar.

Ancak çoğunluk hissesini elde edip etmeyecekleri henüz netleşmiş değil.