Venezuela'da eğitim reformu üzerine çatışmalar

Venezuela'da millî eğitim sistemini reformdan geçirme planları hakkında karşıt görüşlere sahip gruplar arasında çatışma çıktı.

Image caption Gösteriler yasa tasarısının görüşüldüğü parlamento binası önünde yapıldı.

Polis, başkent Caracas'ta parlamento binası önünde çatışan yüzlerce kişiyi ayırmak için gözyaşartıcı gazla müdahale etti.

Aynı sıralarda, parlamentoda da milletvekilleri ülkedeki bütün okullarda devlet kontrolünü arttırmayı öngören bir yasa tasarısını ele alıyordu.

Cumhurbaşkanı Hugo Chavez, tasarının yasalaşmasını ve millî eğitim müfredatının böylece Latin Amerika'da bağımsızlık rüzgârları estiren Simon Bolivar'ın idealleri üzerinde inşa edilmesini istiyor.

Tasarıya karşı çıkanlar ise, bunun "beyin yıkama" anlamına geleceğini ileri sürüyor.

"Sosyalizm"

Ray Gonzales adındaki bir gösterici, "'Sosyalizm' kelimesini kullanmıyorlar. Ama okullarımıza getirmek istedikleri tam da bu." diyor.

Yasa tasarısını destekleyenler bu gibi iddiaları reddediyor, tasarının eğitimin "her tür düşünce biçimine" açık olması gerektiğini vurguladığını söylüyor.

Öte yandan, Caracas'ta yayımlanan yerel bir gazete, muhabirlerinin hükümet yanlısı göstericilerin saldırısına uğradığını iddia etti.

Gazetecilerin söz konusu yasa tasarısı aleyhinde broşür dağıttıkları sırada saldırıya uğradıkları öne sürüldü.

Ülkede tartışma yaratan yasa tasarısı, devlet okullarının ve özel okulların müfredatlarında "Bolivar Doktrini"ni temel almalarını öngörüyor.

Bu da, Latin Amerika'nın birliği ve kendi kaderini tayin hakkı gibi ideallere dayanıyor.