İngiltere'nin Afganistan'daki kayıpları 201'i buldu

Afganistan'da dün iki askerini daha kaybeden İngiltere'nin 2001'deki işgalin başından bu yana verdiği kayıplar 201'i buldu.

Başbakan Brown, "Zor bir yaz" geçirdiklerini kabul etti, ama yine de ilerleme sağladıklarını savundu.

Ölen askerlerin ailelerine başsağlığı dileyen Gordon Brown, İngiltere'nin Afganistan'daki mücadelesiyle dünyayı daha güvenli bir yer haline getirmeye çalıştığını vurguladı.

Brown, İngiltere'yi hedef alan terörist saldırı planlarının dörtte üçünün Afganistan ve Pakistan'ın dağlık bölgelerinde yapıldığını söyledi.

Brown 20 Ağustos'taki seçimlerin de huzurlu bir ortamda yapılabilmesi adına mesafe katettiklerini savundu.

İngiltere ordusu bir süredir Afganistan'ın güneyindeki Helmand eyaletinde kapsamlı bir operasyon yürütüyor. Temmuz sonunda, Panter Pençesi adı verilen operasyonun ilk aşamasının başarıyla tamamlandığı açıklanmıştı.

Bu ilk aşamada hedef, bölgenin Taliban unsurlarından temizlenmesiydi. İkinci aşamayı ise İngiliz birliklerinin ele geçirdikleri noktalarda tutunması ve halkın yaşam koşullarında iyileşme sağlanması oluşturuyor.

Harekatın ilk aşamasının tamamlanmasının ardından bir açıklama yapan İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, Taliban'ın ılımlı unsurlarının da Afganistan'daki siyasi sürece dahil edilmesi çağrısı yapmıştı.

Uzmanlara göre İngiltere bu adımla, Taliban'ın çekirdek unsurlarından olmayan ve dini duygulardan ziyade milli dürtülerle savaşan Paştun grupları hedef alıyor.

Paştunların yoğun olarak yaşadığı Helmand eyaletindeki operasyonun ardından, sahadaki koşulların da buna elverişli olduğu düşünülüyor.

Panter Pençesi operasyonu İngiltere kamuoyunda ise tartışma yarattı. Operasyon sırasında kayıpların artarak Irak'takileri aşması hükümete yönelik suçlamaları da beraberinde getirdi.

Bunların başında, askerlerin savaşa yeterli eğitim ve malzeme olmadan gönderildikleri suçlaması geliyor. Afganistan'daki birliklerin, yeterli zırhlı araç ve helikopter bulunmadığı için, sık sık yol kenarına yerleştirilen uzaktan kumandalı patlayıcıların hedefi olduğu savunuluyor.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown ise bu iddiaları bir kez daha reddederek askerlere ihtiyaçları olan her mazlemenin verildiğini ve verilmeye de devam edileceğini söyledi.

Holbrooke Pakistan'da

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama'nın Pakistan ve Afganistan özel temsilcisi Richard Holbrooke, üç gün sürecek Pakistan ziyaretine başladı.

Holbrooke burada yaptığı açıklamada, ülkesinin Taliban ile mücadelesinde, Pakistan'a daha fazla silah yardımı yapacağını açıkladı.

Holbrooke'un, Pakistan ordusunun uzun süredir Taliban unsurlarıyla mücadele ettiği Swat Vadisi'ne yapacağı ziyaret ise hava muhalefeti nedeniyle ertelendi.

Holbrooke'un ülkeye geçen ay yaptığı ziyarette ise gündemi, Pakistan ordusunun operasyonları sırasında bölgeyi terk etmek zorunda kalan yaklaşık iki milyon sivilin durumu belirlemişti.

Başkan Barack Obama'nın yeni stratejisi çerçevesinde, Amerika Birleşik Devletleri Afganistan ve Pakistan'ı birlikte ele alıyor.

İlgili haberler