Ray Odierno'dan Kuzey Irak'ta 'ortak devriye' önerisi

Irak'taki Amerikan birliklerinin komutanı general Ray Odierno, ABD güçlerinin, Kuzey Irak'ın statüsü tartışmalı bölgelerinde, Irak ordusu ve Peşmergelerle birlikte devriye gezmesini önerdi.

Image caption Odierno, Iraklı yetkililerle temaslarını sürdürüyor

Ray Odierno'nun planı, Amerikan birliklerinin bu noktada daha çok denetim rolü üstlenmelerini öngörüyor.

Planın uygulanması için ise Irak hükümetinin Amerikan güçlerini, Kuzey Irak'ta iki ülke arasında imzalanan güvenlik anlaşmasının hükümlerinden muaf tutması gerekebilir.

Anlaşma, Irak'taki ABD birliklerinin 2011 sonuna kadar ülkeden tamamen çeklimelerini öngörüyor.

Ülkede halen yaklaşık 130 bin ABD askeri bulunuyor.

'El Kaide görüş ayrılıklarını istismar edebiliyor'

Ray Odierno, El Kaide'nin Irak'ta geçmişte Araplarla Kürtler arasındaki görüş ayrılıklarını istismar edebildiğini söyledi.

Odierno, önerdiği planın önce Ninova bölgesinde yürürlüğr konabileceğini, daha sonra da Kerkük ve Diyala bölgesinde de uygulanabileceğini belirtiyor.

Kuzey Irak'ta Ninova bölgesinde son 10 gündür düzenlenen bir dizi bombalı saldırı sonucu en az 150 kişi öldü.

Ninova, ne peşmergelerin ne de Irak ordusunun tam olarak kontrol edebildikleri bir bölge.

Iraklı Kürtler, Kürdistan Özerk Yönetimi'nin kontrolündeki toprakların, Nineveh'te Kürtlerin yaşadığı bölgelerle, Diyala ve Kerkük'ü de kapsamasını istiyor.

Irak hükümeti ise Kürdistan Özerk Yönetimi'nin kontrolündeki toprakların; Erbil, Süleymaniye ve Dohuk vilayetleriyle sınırlı olmasından yana.

Ray Odierno, Arapların ve Kürtlerin güçlerinin birleştirmelerinin, militanların saldırı düzenleme yolunda manevra kabiliyetini azaltacağını vurguluyor.

Amerikalı komutan, önerdiği plan üzerinde hala çalışmaların sürdüğünü belirtiyor.

Maliki ve Barzani plana karşı değil

Ray Odierno, hafta sonunda Kürdistan Özerk Yönetimi lideri Mesud Barzani'yle Pazartesi günü de Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'yle görüşmüştü.

İki lider de, Odierno'nun planını destekledikleri yönünde sinyal vermişti.

Odierno, Amerikan askerlerinin Irak'ta kentlerle kasabalardan çekildikleri 30 Haziran tarihinden bu yana, Kuzey Irak'ın bazı bölgelerinde şiddet olaylarının arttığına dikkat çekiyor.

Amerikalı komutanının planı Eylül ayında, Irak içişleri ve savunma bakanlarıyla, peşmerge güçlerinin komutanı ve Kürdistan Özerk Yönetimi İçişleri Bakanı'nın da katılacağı üst düzey bir toplantıda ele alınacak.

Saddam Hüseyin döneminde, peşmerge güçleri Irak ordusuna karşı uzun süre savaşmıştı.

Irak'ta son haftalarda hükümet güçleri birkaç kez Kürdistan Özerk Yönetimi'nin kontrolündeki topraklarla sınırı oluşturan Yeşil Hat'ı geçmişti.

İlgili haberler