'ABD tarihinin en büyük kimlik bilgileri hırsızlığı'

Amerika Birleşik Devletleri'nde savcılar, Albert Gonzales adlı bir kişiyi, ülke tarihinin en büyük kimlik bilgileri hırsızlığına imza atmakla suçladı.

Image caption Sanıklar kredi kartı bilgilerini satıp büyük gelir elde etmeyi amaçlamış

Albert Gonzales, iki Rus vatandaşının da yardımıyla, 130 milyon kredi kartı ve banka kartına ilişkin bilgileri çalmakla itham ediliyor.

28 yaşındaki Gonzales'in, Amerika Birleşik Devletleri'nin en büyük mağaza ve süpermarket zincirlerinin bilgisayarlarına girdiği belirtiliyor.

Bu şirketler arasında ünlü süpermarket zincirleri 7-Eleven ve Hannaford Brothers da var.

Gelişmiş bir bilgisayar yazılımı kullandılar

Amerikan Adalet Bakanlığı'nın verdiği bilgilere göre sanıklar, söz konusu şirketlerin bilgisayarlarına sızmak için son derece gelişmiş bir bilgisayar yazılımı kullandı.

Böylece şirketlerin bilgisayarlarındaki müşteri kayıtlarından, 130 milyon kredi kartı ve banka kartının bilgilerine ulaşıldı.

Daha sonra bu bilgiler; ABD'nin Kaliforniya ve Illinois eyaletleriyle, Letonya, Hollanda ve Ukrayna'daki bilgisayarlara aktarıldı.

Sanıkların bu bilgileri satarak büyük gelir elde etmeyi amaçladığı belirtiliyor.

Bu kadar çok sayıda kredi kartı bilgisine sahip olan alıcıların da, bunlarla milyonlarca dolarlık alışveriş yapabileceği tahmin ediliyor.

Suçlu bulunması durumunda Albert Gonzales'in dijital dolandırıcılık suçundan 20, komplo suçundan da 5 yıl hapis cezasına çarptırılabileceği bildiriliyor.

Sanığa hapis cezasının yanı sıra, 500 bin dolar da para cezası verilmesi bekleniyor.

Gonzales halen, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bir restoran zincirinin bilgisayarlarına sızmak suçundan hapis yatıyor.