Wenger: Yeni bir Avrupa Ligi oluşabilir

Arsenal takımının menajeri Arsene Wenger, mali baskılar dolayısıyla önümüzdeki 10 yıl içinde Şampiyonlar Ligi'nin yerine bir Avrupa Süper Ligi'nin ortaya çıkabileceğini düşünüyor.

Image caption Wenger mali baskılara dikkat çekiyor

Takımının Şampiyonlar Ligi son tur ön eleme maçlarında Celtic'le karşı karşıya gelmesi öncesi konuşan Wenger, "Belki de 10 yıl içinde bir Avrupa Ligi oluşmuş olur" dedi.

Teknik adam, "Bu gidişle, Şampiyonlar Ligi'nden gelen para bazı takımlar için yeterli olmamaya başlayacak" diye konuştu.

Fransız yönetici, şu andaki biçimiyle Şampiyonlar Ligi ile bir sorunu olmadığını söylüyor ve bir Avrupa Ligi yapılanmasını kaçınılmaz olarak görmüyor, ama fikrin perde arkasında değerlendirilmekte olduğu kanısında.

"Yüzde yüz doğruyum diyemem ama futbol kulislerinde bazıları bir Avrupa ligi konusunda bir şeyler yapmak gerektiğini konuşuyor. Özellikle de şu anki haliyle kurallar büyük takımlar açısından fazla sınırlayıcı hale gelmeye başlayacaksa..." dedi.

Bununla birlikte Wenger olası bir Avrupa Süper Ligi'nin ulusal liglerin yerini almasını istemiyor.

Ulusal lig mi, çok uluslu lig mi?

Ona göre, böyle bir şey gündeme gelecekse, önce tartışılması gereken kulüplerin ulusal liglerden mi buraya yükseleceği, yoksa Avrupa liginin, hakları satılan ve dışına kapalı bir yapı mı olacağı olmalı...

Wenger "Yanıt bulması gereken asıl soru bu" dedi ve şöyle devam etti:

"Ben şahsen sporun layığının yerine getirilmesi gerektiğine inanıyorum. Dolayısıyla bir lig yaratılacaksa, bu lige çıkılması ya da ligden düşülmesi gerekli. Ama uygulama açısından bunun çözümlenmesi çok zor olabilir."

"Ben ulusal liglerin silinmesinden yana değilim. Ama bu da bazı takımların hem ulusal ligde hem de Avrupa Ligi'nde oynaması demek olur."

"Yani Avrupa ligi maçlarının hafta ortası oynanması ve ulusal liglerin hafta sonunda devam etmesi. Tüm bunlar da özünde, klüplerin iki ayrı takım kurması anlamına gelir... "

Manchester United, AC Milan, Juventus, Barcelona ve Real Madrid gibi Avrupa'nın en ünlü klüplerini bir araya getirecek bir 'Seçkinler Ligi' veya G14 grubu oluşturulması fikirleri daha önce de gündeme geldi.

Ancak böylesi bir lige yönelik öneriler 1990'larda 'Avrupa futbolunun büyük klüplerin denetimine geçeceği' gerekçesiyle eleştirilmişti.

Birkaç yıl önce İskoçya, Portekiz, Belçika, Hollanda ve İskandinavya'nın da ulusal liglerinden, kendi içinde daha rekabetçi olması umuduyla bir "Atlantik Ligi" kurulması fikri ortaya atıldı ama hayata geçmedi.

Öte yandan Arsenal dün akşam Şampiyonlar Ligi eleme maçında deplasmanda İskoçya'nın Celtic takımını 2-0 mağlup etti ve bu lige 12. kez katılma yolunda büyük avantaj yakaladı.