Pyongyang'dan Seul'e bir adım daha

Kuzey Kore, Güney Kore'nin eski cumhurbaşkanı Kim Dae-jung'un cenaze törenine katılmak üzere Seul'e bir heyet göndermek istediğini açıkladı.

Image caption Kim Kuzey Kore'yle ilişkileri geliştirmek için yoğun çaba harcadı

Pyongyang yönetimi, Kim'in ölümü nedeniyle Güney Kore'ye başsağlığı dileklerinde de bulundu.

Güney Kore'nin Nobel Ödüllü, "günışığı politikası"nın yaratıcısı eski cumhurbaşkanı Kim Dae-jung dün hayatını kaybetmişti.

85 yaşında ölen Kim, Kuzey Kore'yle ilişkilerin geliştirilmesi için gösterdiği çabalar nedeniyle Nobel ödülüne layık görülmüştü.

Kim Dae-jung, 2000 yılında iki ülke arasındaki sınırı geçerek Kuzey Kore'yi ziyaret eden ilk Güney Kore cumhurbaşkanı olmuştu.

İki ülke ilişkileri dokuz yıl zarfında pek bir ilerleme kaydedemedi.

Ancak BBC'nin Seul'de bulunan muhabiri, Pyongyang'ın Kim'in cenaze törenine katılma talebinin olumlu bir işaret olarak görüldüğünü söylüyor.

Kuzey Kore, Pazartesi günü de Güney Kore'yle sınırını yeniden açmayı kabul etmişti.

Pyongyang yönetimi, sınırı turistlere, sınırın iki yakasına bölünmüş ailelere ve Güney Koreli yatırımcılara açacağını belirtmişti.

"Günışığı politikası"

1970'li ve 80'li yıllardaki askeri rejime karşı mücadelenin önde gelen isimlerinden biri olan Kim, bu dönemde radikal bir isim olarak görüldü, sayısız suikast girişiminden kurtulmayı başardı, cezaevinde işkence gördü, hatta vatana ihanetten ölüm cezasına dahi çarptırıldı.

Ancak daha sonra üç yıl boyunca yaşayacağı Amerika Birleşik Devletleri'ne sürgüne gönderildi.

Hakkındaki tüm suçlamalardan aklanan Kim Dae-jung, dördüncü denemesinde 1997 yılında cumhurbaşkanlığına seçildi.

Cumhurbaşkanlığı döneminde "günışığı politikası" diye anılacak olan Kuzey Kore ile ekonomik ve kültürel bağları güçlendirme çalışmalarına başladı.

Ancak 2000 yılının Haziran ayında Kuzey ve Güney'in liderlerinin Kore savaşından bu yana ilk kez bir araya gelmelerinden önce Pyonyang'a gizli nakit aktarıldığı iddiaları gündeme geldi, Pyongyang yönetimine gizlice yarım milyar ABD doları ödendiği söylendi.

Kim Dae- jung ise izlediği politikaları savunmayı sonuna dek sürdürdü.

Kim Dae- jung, BBC'ye verdiği son mülakatında artan gerginliklere rağmen, Kuzey Kore'yle çözümün diyalogdan geçtiğini söylemiş, bugüne kadar yaptıklarından hiçbir pişmanlık duymadığını eklemişti.

İlgili haberler